DiniErkDiniErk


10 personel. Kapıdan gireni sayıyor. Kim yerli kim yabancı.. ya aynı kişi 5-10 kere girerse...
Aşağıdaki habere geçmeden önce size yaşanılmış bir olaydan söz etmek istiyoruz.
Yıl 1980 öncesi. Yer TBMM Milletvekili Koridorları.. İçeriye giren bir genç tanıdık bir yüz aramakla meşgul. Sağa sola bakınır , odaları tek tek dolaşır ve sonunda hemşehrisi olan milletvekilini bulur.
O yıllar kimin eli kimin cebinde belli değil. Hükümet sık sık değişir. Ortalık kapkaranlık, terörden mesai saatleri 4'te biter. Saat 5'ten sonra Ankara sokaklarında polis ve terörist dışında kimse kalmaz.
İşte o dönemler. Genç adam aradığı milletvekilini bulur. İş ister. İş ister ama bir masada zaten 3-4 kişinin çalıştığı o günlerde her yerde memur fazlalığı vardır.
O dönemin partileri yandaşlarıyla yoldaşlarıyla tüm kamu kurumlarını doldurmuştur. Çoğunun işi de yoktur.
Bu gence ne iş verelim diye düşünürken bizim torpilci milletvekili düşününr, taşınır işi bulur.
Meclisin kapısından giren herkesi saymasını ister. Gence masa bulunamamış, ayakta idare etmesi istenmiş.
Önce ayakta çalışan genç sonra masa bulur. Bulduğu deftere her gün meclis kapısından gelen gidenleri saymaya başlar.
Bir gün sıkılır. Yöntemi değiştirir. Erkekleri ayrı sayar, kadınları ayrı sayar Sayar da bu kar etmez. Farklı sayım şekillerine girer.
Sarışınlar, esmerler, kumrallar, sakallılar, sakalsızlar, kravatlılar , kravatsızlar derken bir gün işe alan milletvekilinin kapısını çalar.
Vekil efendi sorar. hayırdır, oğlum., sıkıldın mı, der. Cevap verir, delikanlı. " Yok ağbi... Verdiğiniz işten çok memnunum.Yalnız bir sıkıntım var. Verdiğiniz işe yetişemiyorum. Yanıma bir eleman verseniz" der.

Cami kapısına japone kollu, açık saçlı, dar pantolonlu, sinesi görünen eleman hiç yakışık almaz. Cami bu boru değil.
Bu olayı anlatmamıza vesile olan Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü oldu. Müdürülük personelinden on kişiyi (10)  cami kapısında bekletmeye, kapıdan gelen geçeni saymalarını istemiş. Şaka değil, gerçek.
Mimar Sinan'ın ustalık eseri, Selimiye Camisi'nin ziyaretçi sayısı, Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü personelinin camilerin kapılarında yaptığı sayımla belirlenmeye başlamış.
Sayımın 12 gün boyunca süreceğini belirten Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, yaptığı açıklamada "Bu süre zarfında  Selimiye Camisi'nin beş kapısında, ikişer kişiden toplam on personelimiz,  08.00-20.00 saatleri arasında camimize giren ve çıkanları, kadın ve erkek olarak  sayıyor. Böylece 12 gün boyunca yapılan bu sayım bizim için hem aya hem yıla ölçü  verecek. Bir bakış açısı verecek. Böylece yaklaşık Selimiye Camisi'ne kaç kişinin  geldiği ön görüsü hakkında az çok bilgi sahibi olacağız." diye konuştu.
İşte haber bu..  Öğrendiğimize göre müdür bey bunu son 3 yıldır yapıyormuş.

Bizce pek mantıklı ve çağdaş fikir değil. İşe adam uydurmanın bariz bir örneğini sunan Kültür müdürüne önerimiz her kapıya turnike koy. Güvenlikçiler nasıl olsa kapıda bekliyor. Milleti turnikeden alır. 24 sayım yaz kış yapılır. 12 gün Ramazan ayı yoğunluğunda yapacağın sayımı 12 aya dağıtmış olursun. Her ay, yaz kış, gece gündüz sana dört dörtlük sayım veriri. Hem bunlar harcırah istemez, susamaz, kaytarmaz, sallamaz, kimseyi kaçırmaz, maaş bile istemez. Yılda bir iki kez bakım yaptırırsın olur biter.
Ayrıca müdür beye hatırlatalım. Cami kapısına japone kollu, açık saçlı, dar pantolonlu, sinesi görünen eleman hiç yakışık almaz. Cami bu boru değil.
Hey gidi günler hey.. İşe adam bulacağımız günler yerine adama iş uydurur olduk. Milletin malı deniz...

Edirne

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor