DiniErkDiniErk
11 ayın sultanı Şehr-i Ramazan’ın gelişi ile kalpleri iman ile dolu olan Müslümanları saran tatlı heyecan devam ediyor

Ramazan-ı Şerif kutlu ay bir kaç gündür evlerimize gelerek biz müminleri şereflendiriyor.

Kalbi İslam’ın nuru ile dolu olanlar iftar, teravih ve sahur heyecanı içerisinde günlerini yaşıyor

Taklitçi Müslüman kardeşlerimiz de sıcak ve uzun günleri tutma tutmama kararsızlığı içerisinde bocalamaya devam ederken yine büyük bir çoğunluğun Ramazan orucu ile barışıklığına şahit ouyoruz.

Bu yazımızda bilinenlerin dışında önemli bir konuya büyük şehirlerde yaşayanların iftar ve sahur saatlerine dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulunacağım.

Büyük bir metropol olan İstanbul’un durumunu, orucu erken açan ve açmayan ilçelerimizi ve yıllarca İstanbul’un batısında yaşayanların nasıl erken iftar açtıklarına değineceğim.

Malumunuz internet bu kadar yaygın, teknoloji bu kadar çok kullanılmazdan önce duvarlarımızı süsleyen Saatli Maarif Takvimi, Diyanet takvimi, Fazilet takvimi gibi duvar takvimleri ile gazetelerin veya bazı esnafın dağıttığı imsakiyeleri evlerimizin en dikkat çekecek yerine asar, oradan takip ederdik.

Şimdi onlara teknoloji sayesinde gerek kalmadı. Akıllı telefonlar sayesinde namaz vakitlerine gayet kolay ulaşabiliyor, hatta beş vakit ezana zamanında ceplerimizdeki teknoloji sayesinde hemen ulaşabiliyoruz.

Ancak dikkat edilmeyen namaz vakitlerinin tam olarak halka yansıtılmaması sebebiyle genelde her ilin ezan vakti merkez ilçesine göre ayarlanmakta olup , merkeze olan uzaklıkları dikkate alınmadığından kimi erken kimi geç iftar açmak zorunda kalınmaktadır.

Genelde merkezi doğuda olan bir şehrin batısındakiler ne yazık ki oruçlarını ya da akşam namazlarını kerahat vakitlerinde ya da iftarlarını erken zamanda açmak zorunda kalmaktadır.

Gerçi ezanların 2-3 dakika sürmesi ile birlikte namaz vakitleri kendilerini kurtarmış olsa da iftarda vatandaş acele ettiğinden orucunu erken açmış olmaktadır. Bu da fıkıh açısından ne kadar sorun olur, ulemaya bırakalım derim.

Çünkü takvimler ve programlar merkeze endeksli yazıldığından genelde batıdakiler daha fazla mağdur olmaktadır.

Türkiye’in en kalabalık şehri İstanbul’u esas alarak namaz vakitlerinin dolayısıyla iftar ve sahur saatlerinin ne kadar fark ettiğini ilçelere göre belirtmeye çalışacağım.

İstanbul’da Merkez olarak Eminönü (eskiden ilçe idi) alınmaktadır.

İstanbul için tüm imsakiyelerdeki vakitler Eminönü merkez olmak üzere baz alınmaktadır.

Doğusu ve batısında bulunan yerlerde buna göre vakitler artıp eksilebilmektedir. Her ne kadar doğusundakiler merkeze uyduğundan garanti içerisinde olurken batısındakiler o kadar şanslı olmamaktadır

Aşağıda ilçe bazında merkezi ezana göre önce veya sonra ezanların okunması, oruçların açılması, sahura başlangıç yer almaktadır

   İlçeler

 – 2 Tuzla
 – 2 Şile
 – 1 Pendik
00 İstanbul Merkez
+ 1 Sultangazi
+ 2 Arnavutköy
+ 2 Büyükçekmece
+ 3 Çatalca

Artık ilçeler bazında namaz vakitleri yayınlanıyor. Şimdi kimse tembellik etmeden ve ilçesine, ilçe merkezine göre uzaklığa göre iftar ve sahur saatlerine dikkat etsin diyoruz..Bunun için Diyanet İşleri Başkanlığı Namaz vakitleri cetveli il ve ilçeleri kapsamaktadır..Aşağıdaki linke tıklayarak kolaylıkla gerçek namaz vakitlerine ulaşabilirsiniz

İİ ve ilçelere göre namaz vakitleri için buraya tıklayabilirsiniz

Erol Kara – 02.06.2016

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor