DiniErkDiniErk2015 yıllarıydı.
Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ bir vesile ile "Camide cemaatle namaz kılarken arka saflarda gülüşen çocuk sesleri yoksa gelecek nesiller adına korkun. Bundan dolayıdır ki hiçbir mümin, hiçbir çocuğun gönlünde ve muhayyilesinde, cami ile ilgili kötü anı oluşturabilecek bir söz ve davranış içerisinde olmasın."  demişti.
Bu söz veciz bir şekle sokuldu ve herkes tarafından kullanılmaya başladı.
Gerçekte ilk kez Mehmet Görmez mi söyledi, başka kaynaklardan alıntı mı yaptı bilemeyiz ama her ne hikmetse bu sözü bilhassa cami görevlilerinin bir kısmı tersinden anlamış olacak ki, ibadet yeri olan caminin içini oyun sahasına döndürmede bir beis görmediler.
Hele o yıllarda salıncağı, kaydırağı, tahterevallisi ile meydana getirdikleri oyun parkını bile kalktılar mihrabın önünde kurdular. Ve "arka saflarda gülüşen çocuk sesleri yoksa" deyip caminin saygınlığını yerle bir ettiler.
Her fırsatta dile getirdiğimiz cami saygınlığı, çocukların camideki yerleri, saflarda çocukların yerleşimi, 5 yaşından küçük çocukların camilere getirilmesinin mekruh oluşunun bazı çok bilmiş cami görevlileri tarafından nasıl istismar edildiğini üzülerek gördük.
Bu arada amacın "Bir yerlere şirin görünmek" çabası olduğunu bilsek bile yapılan yanlışlığı kimse düzeltmek istemedi. Neden ? Çünkü söz o dönemin Diyanet reisinden çıkmıştı. Şirin gözükmek lazım, tabi.
Lakin Mehmet Görmez bu anlamda dememişti..
İşte Sakarya'da bir cami. Mihrabın hemen önü. Her fırsatta "Gelin len" diye hitap ederek çocukları üzerine çekmeye çalışan, üzerine gelen çocukları kolundan tutaark sağa sola fırlatan, üzerine abandıklarında bir yerleri sakatlanır endişesini düşünmeden kurtulmaya çalışan bir cami görevlisi. Bağıran çağıran çocuklar. Güreşmeyle karışık kapışmanın şekli..
Acaba Mehmet Görmez hoca o sözleri ifade ederken bunu mu kastetti yoksa cami içerisinde namaz kılan cemaatin arksa safına, büyüklerin arasında sıralanmış gönüllerine ibadet aşkını aşılamaya çalışan çocukları mı kastetti, merak ediyoruz.
Camiler oyun alanı değildir. islam tarihinde ibadethaneler son yıllardaki kadar saygısızlığa sahne olmamıştır.


Ve bunu da sosyal medyada bir başarı gibi gibi paylaşarak ifşa eden cami memuruna  "hayırdır" demek zorunda kaldık.
Sakarya Müftülüğü buna ne der, nasıl tepki gösterir merak ediyoruz.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor