DiniErk


Psikolog  Prof. Dr. Acar Baltaş,yaz okullarına gönderilen çocukların büyük bir kısmı  eve kötü alışkanlıklarla döner

Ünlü psikolog  Prof. Dr. Acar Baltaş,  katıldığı programda  okulların yaz tatilinde olduğu bu dönemde tüm anne babaları ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Baltaş "Dil öğrensin, bağımsız yaşamayı öğrensin diye yaz okullarına gönderilen çocukların büyük bir kısmı  eve kötü alışkanlıklarla döner" diyerek yaz okullarındaki tehlikeye dikkat çekti. Baltaş çocuğunu hayata hazırlamaya çalışan anne babaların yapacakları en büyük iyiliğin çocuklarını yaz tatilinde  1-2 ay çalıştırmak olduğunu belirtti.

ÇOCUKLAR AİLENİN REFAHINA ORTAK, HAYATINA DEĞİL

Günümüzdeki çocukların ailenin hayatına değil refahına ortak olduğunu vurgulayan Baltaş, "Acı, üzüntü, hayal kırıklığı ve başarısızlık yoksa bir hayatın içinde o hayattan bir hikaye çıkmaz. Orta gelir  ve bir üst seviyedeki  aileler  çocuklarını "Benim yaşadığım zorlukları yaşamasın " felsefesiyle yetiştiriyor. Halbuki onları oraya getiren onların yaşadığı zorluklar. Kırsal bölgede yaşayan bir çocuk 5 yaşında mutlaka ailesinin hayatına katkıda bulunur. Ahırı temizler, tarlaya yemek götürür, hayvanları otlatır.  Bu şekilde çocuk ailenin refahına ortak olmaz, hayatına ortak olur. Biz çocuklarımızı ailenin refahına ortak ediyoruz aman zorluk yaşamasın diye. " ifadelerini kullandı.

Çocukların hayata hazırlanması için zorluk yaşamasının önemli olduğunu belirten Baltaş, sözlerine şöyle devam etti;

ÇOCUKLARINIZI 14 YAŞINDAN İTİBAREN ÇALIŞTIRIN

"Çocuk en küçük yaşta aile içinde sorumluluk sahibi olacak. O mikro sistemde o işi yapmak onun zaten parçası olacak, ödül karşılığı yapmayacak. Bunu hayata nasıl taşırız. Çocuklarımızı 14 yaşından başlayarak yaz tatillerinde çalıştırarak yapabiliriz.

 YAZ OKULLARINDAKİ BÜYÜK TEHLİKE

Dil öğrensin, bağımsız yaşamayı öğrensin diye yaz okullarına gönderilen çocukların büyük bir kısmı yaz okullarında iki şey öğrenir; birincisi cinsel bilgilerini geliştirirler yaşlarına göre, ikincisi kötü alışkanlıklarla dönerler. Sigara içmiyorsa, sigara içmeye başlar, sigara içiyorsa ot içmeye başlar. 15 günlük, 1 aylık yaz tatilleri ile çocuklar ne bağımsızlık kazanır, ne dil öğrenir.

ANNE BABALARIN ÇOCUKLARINA YAPACAKLARI EN BÜYÜK İYİLİK

Anne babaların çocuklarına yapacakları en büyük iyilik yaz tatillerinde en az 1-2 ay çalıştırmaktır. Nerede çalıştırmaktır, AVM gibi bir yerde çalıştırılabilirler. Burada 'Paranın değerini bilsin' en son üründür, ondan evvel yetişkin dilini öğrensin, sorumluluk öğrensin, insan ilişkilerinde sınırın nereden geçtiğini öğrensin.Yaz tatillerinde çalışan çocuklar o dönemde kazandığı becerileri okulda öğrendiklerinden çok daha etkili bir şekilde kullanırlar.

ÇOCUKLARINIZI SORUMLULUKLA ÖDÜLLENDİRİN

Çocukların bugün hiçbir konuda sorumlulukları yok. Bugün çocukların hiç bir sorumluluğu yok. Okula gitme sorumlulukları bile yok, okula geç gitseler anne babaları götürüyor, servisler gelip binanın önünden alıyor.  O yüzden anne babalar kaynaklarını boşu boşuna özellikle yurt dışındaki okullara aktarmaktan vazgeçip, çocuklarını sorumlulukla ödüllendirsinler. "

cnntürk

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor