DiniErkDiniErk
Diyanet çalışanları diyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda memur diyoruz. Diyanet görevlisi diyoruz. Diyanet'in imamı, müezzini, vaizi, murakıbı,şefi, müftüsü vs vs diyoruz.

Bazı din görevlileri var. Yoluna kırmızı halı döşe. Saygının en güzelini hak ediyor.

Bazı din görevlileri var dikenli yolda yürütsen, iğneli fıçıya atsan az gelir.

Mihrabın gönüllüsü var, görevlisi var. Mihrap aşıkları var.

Bilal-i Habeş'iyi hayırla yad ettirecek müezzin var, mirasa sahip çıkmış dersiniz.

Bir de o mübarek sahabenin kemiklerini sızlatacak olanlar var

Ne diyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışanlar var.

Maaşlarını fazlasıyla hak eden. Görevinin ne olduğunu bilen.

Maaşı kendisine haram olan...

Camiden kaçırtan değil, camiye getiren imamlar var. Biz en başta söyleyelim. Allah c.c bunlardan razı olsun.

İmam diyor, gönüllere giren, gönülleri bağlayan, gönülleri kuran, gönüllere taht kuran.

Öyle imamlar var ki, hazırda bulunan cemaatin bile erimesini sağlıyor. Ne kadar az cemaat o kadar başarı ..

Bazı imamlar var ki, karşısındaki inancını sorgulamadan kucaklamaya çalışıyor.

Sünni olup da sen Şafisin, sen Malilkisin, sen Hanifisin ayrımı ile bölücülük yapan..

Şii olup da sen sünnisin diyen

Sünni olup da Şiilerden köşe bucak kaçan

Tarikat ya da Cemaat topluluklarına kayıtsız şartsız bağlı olup da cami cemaatinde sen şucusun, sen bucusun deyip ayrıştıranlar var.

Amam bir imam var ki, biz tanıyınca mutlu olduk.

Adı Ömer Kurt... Bir imam.Haseki Eğitim Merkezinden Tashih-iHuruf mezunu İmam hatip

32 Yıllık Emek...

Kendisi Trabzon Tonyalı,  Bir mihrap görevlisi. İstanbul Küçükçekmece Müftülüğünde çalışıyorHalkalı Bağlar Beyazit Cami İmam Hatibi ÖMER KURT.. Bir Diyanet Görevlisi

İmam efendi, çok konuşulması gereken bir misyon yüklenmiş. 'Şii Sünni Ayrımına Son' amaçlı çok ağır bir misyon.

Azmetmiş, çalışıyor, çabalıyor, başarıyor

Ve ilk kez, Türkiye Caferilerinin merkezi konumundaki Halkalı Zeynebiye Camiinde Caferi cemaate vaaz veren bir Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi olmuş.

Herhangi bir Sünni cemaat değil bir Şii cemaate kendini sevdiren bir imam durumunda.

Kendisinden dinleyelim

"2011 yılında Halkali Merkez Mahallesi Bağlar Beyazit camine nakil geldim mahallemde Caferi cemaatinin çoğunlukta olduğu bir mahallede Sünni Şii diye iki ayrı kutuplaştırılmış bir halk vardı.Bu ayrıştırma sebep olanların temelinde de her iki tarafın din görevlileri vardı.


Oysa İslam'ın birlik beraberlik dini olduğunu hep söylense de bunu bırakıp icraatta tersini yapıyorlardı. Bu duruma son vermek amacıyla  daha önceki görev yerim olan Okmeydanı'nda yakından tanımaya başladığım bu güzel insanları kucaklamak gayesi içerisinde neler yapabileceğimi düşündüm.

Önce İlk olarak bir Aşura programına katıldım. Zamanın Zeynebiye imami merhum Seyh Hamid Turan hocayla diyalog kurudum Daha sonra Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüzle de tanıştım.


Derken komşuluk ilişkilerini artırdım.

2015 De ilk Aşura programında 5 dk bir konuşmam oldu 200 bin kisilik bir Caferi topluluğuna, 2017 de Türkiye'de bir ilki gerçekleştirirdik önce benim camimde Caferi imam ve cemaatinin katılımıyla Kutlu Nebi programını beraber gerçekleştirdik sonra Caferi cami Zeynebiye'de ayni programı beraber ihya ettikİleri ki günlerde müftülük organizasyonu ile iki topluluk bir arada ilk cuma namazımızı eda ettik. Daha sonra birbirimizin camilerinde vakit namazları eda ettik.


GÖNÜLLER KAYNAŞIYOR

İmam Ömer Kurt kurduğu ilişkilerle bir düşünceyi yıktığını, her iki topluluk arasında sevgi temelli bir köprü kurduğunu söyleyerek birbirlerini yaptıkları programlarda kaynaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek sözlerine şunları ekliyor."Son olarak Caferi cemaatimizin beni Akşam namazina davet etmesi kendilerine vaaz vermelerini istemeleri benim için mutluluk kaynağı oldu.

Evet, dinlediklerimiz bunlar. Ömer Kurt 200 bini aşkın diyanet görevlisi içerisinde kendisini aşmaya çalışan, dinde görüş ayrılığı değil birlikteliği amaç edinerek görev yapmayı arzu edinen ve bunu gerçekleştiren bir insan.2018'in son saatlerinde değerli imamımız Ömer Kurt,  Zeynebiye Hareketi Gençlik Merkezi- Platformunun düzenlediği  "Mesih'ten Mehdi'ye" yılbaşı özel programında vahdet üzerine yaptığı konuşma ile gönülleri buluşmaya davet etti.

Ne yazık ki, camilerin kan kaybettiği günümüzde bu çalışmalar içerisinde olanları da alkışlıyoruz. Kendisinin de ifade ettiği gibi, "Halkalı'da başlatığımız bu Vahdet meşalesini önce Türkiye'de daha sonra tüm İslam aleminde görmeyi Yüce Mevla'mdan niyaz ederim "

Biz de "amin" diyoruz

Mahihaber / Arge grubu

Ömer Kurt Hocaefendinin Zeynebiye Camiinde verdiği vaazYorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor