DiniErk

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı verilere göre Türkiye'de boşanmalar son 10 yılda yüzde 38 arttı.

Yeni evliliklerin sayısı ise azaldı. Boşanma sebeplerine bakıldığında geçimsizlik yüzde 96,70 ile ilk sırada yer alıyor.

Peki neden geçinemiyor insanlar?

“Bir yastıkta 40 yıl geçirebilmek” için nelere dikkat etmek gerekir?

Bu soruları geçen yıl İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Şema Terapi Kongresi için İstanbul'a gelen Amerikalı ünlü çift terapisti psikolog Dr. Chiara DiFrancesco'ya yönelttik.

ABD- Wisconsin Aile Merkezi'nde çiftlerin problemlerini çözen ve bu konuda yayınlanmış birçok kitabı bulunan Dr. DiFrancesco, mutlu evliliğin ilk şartının eşle arkadaşlık ilişkisi kurabilmek olduğunu söyledi.

Dr. DiFrancesco, çiftler arasındaki saygının, evliliğin yürümesindeki en önemli faktörlerden biri olduğunu belirterek, “Eşiniz size saygı göstermiyor ve eşit davranmıyorsa sadece kimyanızın tutması yeterli değildir” dedi.

İşte Dr. DiFrancesco'nun genç evlilere mutlu bir evlilik için öğütleri:

Kin tutmayın:

Öfkenizin üzerine güneş batmasın. 

Problemlerinizi hemen çözün. Bu zor olabilir ama kin tutmayın. Çünkü kin çok yıpratıcıdır. Bunu yaparken de öfkenizi süpürüp, halının altına itmeyin.

Sızlanmayın, suçlamayın, anlamaya çalışın:
 İhtiyaçlarınızı ve incindiğiniz durumları karşı tarafı suçlamadan belirtin. Çoğu kişi pek çok zaman, anlamadan sadece tepki gösteriyor. İhtiyaç ve duygularınız size has olabilir. Karşı taraf da tepki göstermek yerine söylediklerinizden anladıklarını belirtebilir. Benim “yankılı dinleme” dediğim bir şey var. Karşınızdaki ihtiyaçlarını belirttiğinde onu tekrarlayın. Hemen tepki vermek yerine gerçekten anlamaya çalışın. Doğru anlayıp anlamadığınızı ona sorun.

Eşinize karşı şefkatli olun
Duyguların devam edebilmesi için ilişkide şefkat göstermek önemlidir.
Eşinizle gününüzü paylaşın: Gün içinde ne yaptığınızı konuşun. Bu sizi birbirinize yakınlaştırır. Önemli olan birbirine karşı açık olabilmektir.

Değer yargılarında fikir birliği olmalı:
Eşiniz sizin değer yargılarınızı, siz de onunkileri paylaşmalısınız. Fikir ayrılıklarınız olabilir ama değer yargıları üzerinde fikir birliği olmalı. Evliliğe bağlılık ve iki tarafın değerlerinin paylaşılabilmesi çok önemlidir.

Ani çıkışları problem haline getirmeyin
Diyelim ki eşiniz kolay tepki veriyor ve hemen bağırıyor. Bu durumdan da hoşlanmıyorsunuz. Bu duruma sinirlenip tepki vermek kolaydır. Ancak sinirlenmek yerine “Sen önemlisin, sana değer veriyorum ama bağırmanı onaylamıyorum,  bu konuyu konuşabiliriz ” ya da “Sen önemlisin, değerlisin ama bu davranışını beğenmiyorum”  diyebilirsiniz.

Mutluluğunu önemseyin!
Dr. DiFrancesco, “Eşimin mutluluğuna önem veriyorum” deyin. Birbirinize karşı iyi olun. Unutmayın, bir el diğerini yıkar, iki el ise yüzü yıkar. Her konuda anlaşamayabilirsiniz ama tam bir anlaşma olmadan da karşınızdakini kabullenebilirsiniz.”

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/165277.aspx

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

Sponsor

Sponsor