DiniErkDiniErk
Araç kullanırken kitap okumayın!...                                   

Yüce Rabbimiz olan Allah cc., kıyamete kadar geçerli olan son ilahi hitabına “oku” diye başladı.

Hem de ne okuma! Bütün matematiksel hesapları alt üst eden bir sürede gerçekleşen, dünyanın bütün bilim insanlarının halen kafasını allak bullak eden bir yokluktan varlığa geçişi, etrafında çok ince bir hesaba göre ayarlanmış bir hızda ve mesafede döndüğümüz ve yokluğunda yaşamın mümkün olmadığı Güneşimizi, Güneşimizden faydalandırırken aynı zamanda zararlarından koruyan şu gök kubbeyi, en çevreci, en sessiz ve en düzenli fabrikalar olan canlılığın yapı taşı hücreyi ve o tek bir hücreden insana dönüştüren büyük mucizeyi, dahası insana has bir özellik olan öğrenme ve bildiklerini yazıya dökebilme yetisini, en önemlisi de tüm bunları bir “ol” emri ile gerçekleştiren, tüm gücün, aklın ve zekanın sahibi olan eşsiz yaratıcıyı okumak, anlamak…

Ahir zaman hitabının “oku” diye başlaması elbette pek çok hikmetleri içeriyordu ki bu hikmetleri anlamak günümüzde hiç de zor değil. Okumanın öneminin büyüklüğü o denli objektif ki dindarına da orta hallisine de inançsızına da sorsanız okumanın ne kadar önemli olduğunu söyler. Hatta her kesimden münevverlerimiz sık sık okuma oranlarımızın düşüklüğünden şikayet ederek gelişmiş ülkelerdeki okuma oranlarına ulaşamayışımızdan dem vururlar ki çok da haklılar. Gelişmiş ülkelerden japonya’da kişi başı yılda okunan kitap sayısı 25, İsviçre’de 10, Fransa’da 7, ülkemizde ise 6 kişiye ancak bir kitap düşüyor. Durum oldukça vahim.

Geçenlerde Avusturalya’da çekilen bir görüntüde bir adamın araba sürerken kitap okumaya çalıştığını görünce, bizde çekilen araba sürerken ayağa kalkıp halay-horon çekme görüntüleri geldi aklıma ve doğrusu tehlike aynı tehlike olmasına rağmen imrendim.

Vaktimizi israf ediyoruz. Halbuki zaman en kıymetli hazinemiz. Her an her saniye geçmişe bıraktığımız bir hatıra ve yaşadığımız şu an içinde bizler tarihimizi yazıyoruz. Araba kullanırken değil ama yolcu koltuğundayken okuyabiliriz. Yarım saatlik bir yolculukta neler neler okuruz istersek. Ama bu bizim alışkanlığımız değil. Kitaba yabancıyız. TÜİK verilerine göre kitap İhtiyaç listemizde 235. sırada. Peki bizi ileriye götürecek ve ufkumuzu açacak olan bu önemli alışkanlığı nasıl kazanacağız?

Kanaatimce cevap, anahtar bir kelimede gizli: “Merak”

Ömer Faruk Kıvrak
Yapraklı İlçe Müftüsü

Müftü Ömer Faruk Kıvrak'ın bu yazısının tamamını okumak için tıklayınız

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor