DiniErkDiniErk
DİBBYS Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır

Dibbys Ne demektir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi kısaltılmışıdır. İçerisinde İkys Web programını ve Dhys Web Programını birleştirilmiş halde yeni bir ara yüzle sunmaktadır.

Şifrenizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız tanımlı e-mailinizden yeni şifrenizi alabileceksiniz.
Hiç kullanıcı girişi yapmadıysanız müftülüğünüzden veya çalışığınız biriminizden Dibbys yönetici işlemleri yapabilen memur arkadaşlarınızdan oluşturabilirsiniz.

Giriş Sayfası sade ve daha kullanışlı hale getirilmiş.

Giriş İşlemi için kullanıcı adı ve şifreniz giriniz güvenlik amaçlı resimdeki sayıları kutucuğa girdikten sonra sisteme giriş yapabileceksiniz.

Üst kısımda İkys işlemleri için İkys tıklamanız gerekmektedir.

Dhys İşlemleri için ise Dhys botununa tıklamanız gerekmektedir.

Sol menu ise açılır kapanır şekilde yapılmış.

Sistemde Hem Özlük bilgilerinize ulaşabilir hemde eğitim hizmetlerindeki faaliyetlerinizi kayd edebileceksiniz.

Diyanet işleri başkanlığımız Bilgi işlem konusunda gerekli hassasiyetleri göstermeye başladığını böylelikle kanıtlamış oldu. Başarı ve yeniliklerin devamını diliyoruz.

DİBBYS Şifresi Nasıl Alınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi (DİBBYS) sistemine İKYS veya EHYS vs. sistemlerde kullandığınız şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Bunun için giriş bölümünden giriş bölümü kısmındaki kullanıcı adı bölümüne TC kimlik numaranızı, parola bölümüne ise İKYS, DHYS veya EHYS vs. kullandığınız şifrenizi girip güvenlik kodunu yazdıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Şifresi olmayan veya şifresini kaybedenlerin yapması gerekenleri resimlerle anlatmaya çalışalım. https://dibbys.diyanet.gov.tr adresine giriş yapın..

Yukarıdaki giriş ekranında görüldüğü üzere, daha önce İKYS, DHYS, veya EHYS vs. sistemlere giriş şifresi olanlar, giriş butonuna tıklayarak birinci bölüm olan kullanıcı adı bölümüne TC kimlik numaralarını, ikinci kısım olan parola bölümüne ise İKYS, DHSY veya EHYS sistemlerinde kullandıkları şifrelerini girip, güvenlik kodunu da yazdıktan sonra sisteme giriş yapabilirler.

DİBBYS Şifremi Unuttum, Yeni Şifre Nasıl Alabilirim?

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi (DİBBYS) sistemine giriş yapmak isteyen ancak şifresini unutanların yapması gerekenleri bu bölümde izah etmeye çalışacağız. Öncelikle https://dibbys.diyanet.gov.tr adresine giriş yapıp “Şifremi Unuttum” butonuna tıklıyoruz. İlgili bölümde daha önce sisteme kayıt olduğumuz mail adresimizi yazdıktan sonra, güvenlik kodunu girerek “Gönder” butonuna tıklıyoruz. Sistem tarafından mail adresimize bir link geliyor. Mail adresine gelen bağlantıya tıkladıktan sonra şifremizi yenileyebileceğimiz bir ekran karşımıza gelecek. Ekrandaki bilgilileri doldurtuktan sonra “Yeni Şifreyi Kaydet” butonuna tıklayarak şifremizi yenilemiş oluyoruz. Şifre yenilemek için karşımıza gelecek ekran ve doldurmamız gereken bilgilerin olduğu ekranın resmi aşağıdadır.

Şifre değiştirme talebinden sonra yukarıdaki gelen formda istenilen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra “Yeni Şifreyi Kaydet” butonuna tıklıyoruz. Bilgileri doğru olarak girdiğimizde işleminizin onaylandığını göreceksiniz. Şayet yanlış bilgi girişi yapılmadı ise, sistem şifre değiştirme talebimize olumsuz yanıt verecektir. Şifre değiştirme işlemi onaylandığı zaman karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu erkan işlerin yolunda gittiğini ve şifre değiştirme işleminizin başarılı olduğunu göstermektedir.

DİBBYS Sistemine Yeni Kayıt Nasıl Yapılır? Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi (DİBBYS) sistemine giriş yapmak isteyen ancak hiçbir sisteme kaydı olmayanların yapaması gereken işlemleri resimli olarak anlatmaya gayret edeceğiz. Kayıt olmak isteyen din görevlisi kardeşlerimiz tüm adımları teker keker yaparak kayıtlarını kolayca yapabilirler. Yeni kayıt olmak için öncelikle https://dibbys.diyanet.gov.tr adresine giriş yapıyoruz.

Kayıt olmak için güncel olarak kullandığımız mail adresimizi yazıp (aktivasyon linki maile gelecek) ardından güvenlik kodunu yazdıktan sonra “Aktivasyon Maili Gönder” butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra mail adresimizdeki aktivasyon bağlantısına tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi ekran gelecek. Ekrandaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra “Kullanıcı Kayıt” butonuna tıklayarak kaydımızı tamamlıyoruz. Artık sisteme kaydımız yapılmış oluyor. Bu sistem sayesinde artık işlemlerimizi tek panel üzerinden halledebiliyoruz. İncelediğimiz kadarıyla yeni sistem gayet başarılı ve kullanımı çok kolay. Yeni sistem sayesinde işmelerimizi yapmak için ayrı ayrı panellere girmek zorunda kalmadan tek panelden işlemlerimizi yapma imkanı bulacağız.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor