Diyanet Strateji Geliştirme Başkanı Kimdir - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

21 Şubat 2019 Perşembe

Diyanet Strateji Geliştirme Başkanı KimdirMahmut TÜRK - Diyanet Strateji Geliştirme Başkanı

1972 yılında Isparta'nın Senirkent ilçesinde doğdu. İlkokulu bu ilçede bitirdi. Hafızlığını ve temel İslâm bilimleri tahsilini İstanbul'un seçkin hocalarında, Yeşil Cami Kur'an Kursu'nda tamamladı. Hafızlık diplomasını 100 tam puanla aldı. Ortaokulu İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde, liseyi Sarıyer İmam Hatip Lisesi'nde bitirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1998'de derece ile mezun oldu. Bu arada Şubat 1996'da Mısır'da düzenlenen Uluslararası Hafızlık Yarışmasında Türkiye'yi temsil etme mazhariyetine ulaştı. 1990-2000 yılları arasında 10 yıl hatimle teravih kıldırdı.

Fakülteyi bitirdikten sonra evlendi, 2000-2002 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı  Haseki Eğitim Merkezi'nde ihtisasını yaptı. Diğer taraftan Marmara Üniversitesi'nde “Tefsir" alanında hazırladığı “Kureyş Suresi Işığında Mekke Dönemi İktisâdî Hayatı" adlı teziyle Yüksek Lisansını yaptı.

Memuriyete 28.03.1994 tarihinde Isparta Merkez Pazar (Hal) Camii İmam-Hatibi olarak başladı. Haseki ihtisası döneminde İstanbul İl Müftülüğü emrinde İmam-Hatip iken,  Silivri'ye İlçe Vaizi olarak atandı. Bir süre bu görevi sürdürdükten sonra 2003-2004 arasında Çemişgezek İlçe Müftülüğü görevinde bulundu. O dönemde verdiği konferanslarla (Kerbela yıldönümü etkinlikleri ve Kutlu Doğum haftalarında) bu ilçede alevi-sünni (%60 sünni, %40 alevi) kaynaşmasına katkı sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatına, Teftiş Kuruluna intisap ederek başladı. 2004-2007 yılları arasında Müfettiş Yardımcısı, 2007-2012 yılları arasında Müfettiş olarak çalıştı.

2012-2017 yılları arasında Strateji Geliştirme Başkanlığı biriminde İç Kontrol Daire Başkanı olarak görev yaptı. 20.12.2017 tarihinden beri Strateji Geliştirme Başkanı olarak çalışmaktadır.

İdare Hukuku, Memur Hukuku, TCK Memur Suçları, Kamu Mali Yönetimi mevzuatı konusunda önemli bir birikime sahiptir. Mali Hukuk, Kamu İç Kontrol Sistemi ve Etik Kurallar konusunda teşkilata seminerler verdi, Strateji Geliştirme Başkanlığı web sayfasında 140 mali mütalaa yayımlayarak tüm personelin istifadesine sundu.

Evli ve iki çocuk babası olan Mahmut TÜRK, Arapça ve İngilizce bilmektedir. ​

Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinden alınmıştır

Bilgilerini / fotoğraflarını güncellemek ya da kaldırtmak isteyenlerin eposta adresimize yazmaları yeterli olup gönderileri tarafımıza ulaştıktan ÜÇ iş günü içerisinde talepleri doğrultusunda işlem yapılacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex