İyiliklerin Sembol İsimlerinden Mahmut Celaleddin Ökten'e Vefa Ödülü - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

14 Mart 2019 Perşembe

İyiliklerin Sembol İsimlerinden Mahmut Celaleddin Ökten'e Vefa Ödülü

Mahmut Celalettin Öktem’e verilen ödülü, oğlu Prof. Dr. Saddettin Ökten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı..
Uluslararası İyilik Ödülleri kapsamında verilen vefa ödülü ömrünü insanlığın hayrı için çalışan bir gençliğe adayan merhum Mahmut Celaleddin Ökten’e verildi.

MAHMUT CELALETTİN ÖKTEN (VEFA ÖDÜLÜ)

1882 yılında hayata gözlerini açan Mahmut Celalettin Ökten, ömrü boyunca ilmin ve irfanın izini sürdü. 1911’de Darülfünun Edebiyat Şubesinden mezun olduktan sonra eğitim ve öğretim yolculuğuna öğretmenlik ve idarecilikle devam etti. Bir hayali vardı Celal Hoca’nın: “Münevver gençler yetiştirmek” İnsanlığın hayrı için çalışan, ayrım gözetmeksizin herkese iyilik yapan, imanlı ve kararlı gençler… Sarsılmaz bir azimle bir ömür boyunca bu hayalin ve idealin peşinden koştu. Gençliğin “gelecek” olduğuna inanan yüreği güzel bir avuç insan, 1951 yılında İstanbul’da bir çınar dikti.

Bir neslin umutlarını yeşerten bu çınarın adı imam hatipti…

Okulun kurucu müdürü olan Celal Hoca, mütevazı, merhametli ve fedakâr kişiliğiyle “İmam Hatip Neslinin Öncüsü” olarak tarihimize geçti. O yıllarda küçük bir fidan olan imam hatip çınarı, gün geçtikçe kök saldı Anadolu’nun dört bir yanına, ve dalga dalga iyilik yaymaya başladı bu topraklarda… İmam hatip okullarında inanan ve iyi işler yapan, insanlığı iyiliğe davet edip kötülükten sakındıran nesiller yetişti. Yeryüzünün en büyük iyilik hareketlerinden biri olan Türkiye Diyanet Vakfının kuruluşunda da imam hatip mayası vardı… 

Diyanet İşleri Başkanlığında gönlünü din hizmetine bağlamış nice imam, vaiz ve Kur’an kursu öğreticimiz, gözbebeğimiz olan imam hatip liselerinden mezun olarak bu şerefli vazifeleri üstlendi. 

Yöneticiler yetişti, öğretmenler, akademisyenler, doktorlar, hukukçular, iktisatçılar ve onlarca meslek erbabı bu ulu çınarın gölgesinde boy verip iyiliğe hizmet etti. Mahmut Celalettin Ökten Hoca, 1961 yılında fani hayata gözlerini kapadığında biliyordu ki imam hatip okulları sayesinde iyilik kapısı hiç kapanmayacaktı.

Mahmut Celalettin Öktem’e verilen ödülü, oğlu Prof. Dr. Saddettin Ökten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex