DiniErk


1. Haya perdesini yırtar.

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah’a tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz.” (Nur, 24/31)

2. Kendine yapılması istenmeyen başkasına yapılmamalı.

Kişi nasıl kendi kızının, kardeşinin, ablasının sevgilisi olmasını istemez ise karşısındaki hanımın da birilerinin kızı, ablası, kardeşi olduğunu unutmamalıdır.

3. İyi bir eş adayı olamazlar.

Hiçbir iffetli kimse daha önce birçok sevgilisi olmuş bir kimse ile evlenmek istemez.

‘Kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır…’ (Nur, 26)

4. İyi bir örnek olamazlar.

Temiz bir geçmişe sahip olamayanlar ileride evlatlarına öğüt vermek istediklerinde onlara örnek olabilecek temiz bir geçmiş sunamazlar. Ayrıca -Allah muhafaza- sevgilisi olmuş evladına bunun yanlışlığını anlatmak isterken, onun ‘Senin sevgilin yok muydu?’ sorusuna olması gereken cevabı veremezler.

5. Dokunma, öpme gibi fiziki olarak yakınlaşmalara meyledilebilir.

Birçok kişi tarafından bu hususlar normal karşılansa da, birbirine namahrem olan erkek ve kadının birbirine dokunması büyük günahlardandır.

“Sizden biriniz, başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır.” (Taberâni , Mucemu’l Kebir, 20 / 212)

6. Bir insan hakkında kurulan hayaller, esprili ve romantik konuşmalar, bakışmalar cinsel arzuları uyandırır.

Efendimiz (a.s.m.) buyurmuştur: “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)

7. Evliliğin heyecanını söndürür.

Evlenmeden önce konuşmalar, gülmeler, gezmeler, eğlenmeler kısacası birbirine bu denli yakınlaşmak kişilerin evlendikten sonrasına dair beklentilerini karşılayamaz. Hayâ çerçevesinde birbirlerini tanıyıp evlenen kişiler ise en güzel anlarını helal çerçevede gerçekleştireceklerinden bu onların heyecanına heyecan katacaktır.

8. İnsanları günaha teşvik edebilir.

Bir insan sevgilisi olduğunu alenen beyan eder, bu durumdan hoşnut olduğunu insanlara sürekli gösterir, sosyal medyada en mutlu(!) fotoğraflarını paylaşırsa diğer insanları da böyle bir arayışa sürüklemiş ve onların günahını da üstlenmiş olur.

İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Nur, 19)

“İslâm’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayırılır. Fakat onların günahından da hiçbir şey noksanlaşmaz.” (Müslim, Zekât 69)

9. Hadis-i şeriflerde müjdelenen genç olmaktan uzaklaştırır.

Efendimiz aleyhissalatu vesselam’ın arşın gölgesinde gölgelenecek yedi gruptan bahsettiğinde ikinci grup, “Rabbine ibâdet yolunda büyüyüp serpilen gençtir” ki, bu gruba girmek her gencin elindedir. Nefsini günahlardan koruyan, bilhassa zamanın fitne ve fesâdından kaçınan, hevâ ve hevesine uymayıp, gençliğini Allah yolunda ve Ona ibâdette geçiren genç, bu büyük müjdeye nâil olacaktır.

10. Zinaya yaklaştırır.

“Zinâya yaklaşmayın! Çünkü o şüphesiz hayâsızlık ve kötü bir yoldur.” (S. İsrâ 32)

Farkındaysanız burada zina işlemeyin denmiyor, zinaya yaklaşmayın deniyor. Şüphesiz zinaya yaklaşmak da erkek ve kadının kendini birbirinden sakındırmaması ile olacaktır.

“Âdemoğluna zinâdan nasibi yazılmıştır. Buna mutlaka erişecektir. Gözlerin zinâsı bakmaktır, kulakların zinâsı dinlemek, dilin zinâsı konuşmak, elin zinâsı tutmak, ayağın zinâsı da yürümektir. Kalp ise heves eder, diler. Ferc (cinsel organ) ise bunu ya uygular veya reddeder.” (Müslim, Kader: 21)

11. Aşık olup da sabreden üstündür.

Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir. (Deylemi)

http://suffagah.com/

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor