Tüm Din Görevlilerine Üç Aylar Uyarısı - Dindar Haber - DiniHabergentr

Tüm Din Görevlilerine Üç Aylar Uyarısı
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından üç aylarda vatandaşlara daha iyi anlatılması, üç aylarda vatandaşa daha fazla yakınlık gösterilip, toplantı,etkinlik, vaaz ve sohbetlerin verilmesi için 81 il müftülüğü vasıtasıyla bütün din görevlilerine "Dini Gün ve Geceler İle Üç Ayların İhyası" başlığı altında uyarıda bulunuldu.

İşte Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan MUSLU timzasıyla yapılan uyarı

"Üç aylara yaklaşmış bulunmaktayız.

Recep, Şaban ve Ramazan ayları halkımız arasında üç aylar olarak bilinmektedir.

Üç ayların ve bu aylar içinde bulunan Regaip, Miraç, Beraat ve Kadir Gecelerinin dini hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bu mübarek aylar Müslümanların maneviyatı daha derinden yaşadığı, kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının arttığı, ruhlarımızın güzel telkinlere ve uyarıcı öğütlere daha açık olduğu müstesna zaman dilimleridir.

Ayrıca halkımız, Cuma gecesi olarak bilinen Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan geceye öteden beri özel bir önem vermektedir.

633 sayılı Teşkilat Kanunu'nun 7. maddesinin beşinci fıkrası ile "Dini gün ve gecelerde programlar düzenlemek" görevi Başkanlığımıza verilmiştir.

Bu itibarla mübarek üç ayları özellikle kandil ve Cuma gecelerini halkımızın gereği gibi değerlendirebilmesini sağlamak amacıyla; Dini gün ve gecelerimizin anlam ve değeri camilerimizde vaaz ve hutbelerle, cami dışında da konferans, panel vb. toplantılar düzenlenerek anlatılacaktır.

Dini gün ve gecelerde müftülükçe günün mana ve önemine uygun özel programlar hazırlanacak; il, ilçe ve köylerdeki bütün camilerde bu program uygulanacaktır.

Mübarek gecelerin ihyası konusunda Müftülüklerimiz kadar din görevlilerimiz de sorumluluk üstlenecektir.

Bu vesile ile cezaevleri, sevgi evleri, huzurevleri, yükseköğrenim yurtları ve hastaneler gibi manevi danışmanlık ve rehberlik faaliyetlerinin sürdürüldüğü kurum ve kuruluşlarda gündem oluşturulacak, ziyaretler ve programlar icra edilecektir.

Düzenlenen ve gerçekleştirilen programlar DHYS sistemine işlenecektir. "Biz Bir Aileyiz, Cuma Gecesi Ailece Camideyiz" temasıyla üç ayların ilk Cuma gecesinden başlayarak her Cuma gecesini daha iyi değerlendirmek maksadıyla bütün camilerde personelimizce akşam namazı ile yatsı namazı arasında aşağıdaki proğram düzenlenecektir.

a) Yasin-i Şerif,
b) Sohbet,
c) Tevbe-İstiğfar,
d) Dua,

Söz konusu çalışmaların titizlikle takip edilmesi ve uygulanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Ramazan MUSLU
Diyanet İşleri Başkanı V.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor