DiniErk
Müftü Rüstem Can

Sivas’ın Suşehri ilçesine bağlı Gökçekaş köyünde 03.01.1969 tarihinde doğdu.

Anne ve babasının Milli Eğitimdeki memuriyetlerinden dolayı eğitimine İstanbul’da başladı. İlkokulu Fatih’te Vasıfçınar İlkokulu’nda okuduktan sonra Fatih/Hırka-i Şerif Kur’an Kursu’nda merhum Ziya ATICI Hocaefendiden hafızlığını ikmal etti.

Düzenlenen Türkiye hafızlık yarışmalarında İstanbul’u temsil etti. 1981’de İstanbul İmam-Hatip Lisesine kaydolarak 1988’de buradan mezun oldu.

Yine aynı yıl açılan imam-hatiplik imtihanında başarılı olarak 02.01.1989’da İstanbul- Şile’de imam-hatip olarak göreve başladı. 1992 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandıktan sonra Erzurum Merkez Üniversite Lojmanları Camii’nde görev aldı. 1994 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yatay geçiş yaparak Beyoğlu Müftülüğüne bağlı Turşucu Hüseyin Çelebi Camii’nde İmam-Hatipliğe devam etti.

Buradan Haseki Eğitim Merkezine devam ederek, 2002 yılında mezun oldu.

“Başlangıçtan Günümüze Kur’an Tefsiri’’ isimli mastır tezini tamamladı.

Kısa süreli olarak Kağıthane’ye bağlı Abdulhamit Han Camisinde görev yaptıktan sonra yapılan eğitim merkezi öğretmenliği sınavında başarılı olarak Samsun Eğitim Merkezine stajyer öğretmen olarak atandı. Yaklaşık iki ay sonra yapılan müftülük imtihanında başarılı olarak 2002 yılında Şırnak/Beytüşşebap’ta ilçe müftüsü olarak göreve başladı.

2004 yılında Çankırı/Atkaracalar ilçesine tayin oldu. 2006 yılında İsveç/Göteborg’taki Göteborg Diyanet Camisinde Din Görevlisi olarak görevlendirildi.

Yurtdışında kaldığı süre içerisinde İngilizce ve İsveççe eğitimine devam ederek lise seviyesinde diploma aldı. 2010 yılında yurtdışı dönüşünde Amasya’nın Göynücek ilçesinde ilçe müftüsü olarak göreve başladı ve burada iki yıl görev yaptıktan sonra 2012 yılında Rize İl Müftü Yardımcılığına atandı.

Ocak 2015 - Aralık 2016 tarihleri arasında Ankara Yenimahalle İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 07 Aralık 2016 tarihinde ise Zonguldak İl Müftülüğüne atandı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Rüstem CAN Arapça, İngilizce ve İsveççe bilmekte,

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalında Doktora yapmaktadır.

Zonguldak Müftülük web sitesinden alınmıştır

Bilgilerini / fotoğraflarını güncellemek ya da kaldırtmak isteyenlerin eposta adresimize yazmaları yeterli olup gönderileri tarafımıza ulaştıktan ÜÇ iş günü içerisinde talepleri doğrultusunda işlem yapılacaktır

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor