DiniErk


Türkiye'nin Cumhuriyet dönemi içerisinde yapılan en muhteşem ve büyük camisi olan İstanbul Çamlıca Camiinde görev yapacak olan imam ve müezzinler belli oldu.

Görkemli mimarisiyle İstanbul'un yeni sembollerinden biri haline gelen, İstanbul'un en yüksek tepesine yapılan ve inşaatı 6 yıl süren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 6 Ağustos 2013 tarihinde temeli atılan 6 minareli Çamlıca Camisinde görev yapacak olan din görevlileri belli oldu.


Çamlıca camiinde çalışmaya başlayacak olan din görevlileri olarak imam hatip olarak görev yapacak olanlar Yunus Balcıoğlu, İshak Danış, Kerim Öztürk, Müezzinler Mustafa Alphayta, Hüseyin Akbulut, Saffet Çalış, Enes Özsoy ve Dursun Şahin olduğu bildirildiÇAMLICA CAMİ DİN GÖREVLİSİ KRİTERLERİ NEYDİ

Geçtiğimiz aylarda Hürriyet gazetesinden Fatma Aksu’ya konuşan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk Çamlıca Camisi’nin imamında aranılacak özelliklere ilişkin soru üzerine, Kanuni Sultan Süleyman’ın, Süleymaniye Camisi’nin Vakfiyesi’nde, mihrapta yer alacak görevlide aradığı “Genç olmalı, diksiyonu çok düzgün olmalı, dile hâkim olmalı, yabancı dile hâkim olmalı, hatta hanımı güzel olmalı.”vasıfları sıralamış ve "Çamlıca’da görev yapacak olan imam ve müezzinde aranacak vasıfları şöyle ifade etmişti.

 “Diksiyonu güzel olmalı. Ses rengi, insanları iten değil çağıran olmalı. Mutlaka hafız olmalı. Türkçe’nin yanında Arapça ve İngilizce hutbe verecek derecede bu dillere hâkim olmalı. Bu caminin görevlileri, imamları, müezzinleri, bu camideki çocuklarla oyun oynayabilmeli.”

Özel haber / DindarHaber

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor