Diyanet, Manevi Danışmanlık Sertifikaları Hakkında Uyardı - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

28 Nisan 2019 Pazar

Diyanet, Manevi Danışmanlık Sertifikaları Hakkında Uyardıİstanbul Müftülüğü, müftülüklere gönderdiği uyarı ile bazı kurum ve kuruluşların sertifikalı eğitim programları ile Diyanet çalışanlarına kurslar düzenleyerek sertifika vermesi konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul Müftülüğü , müftü yardımcısı veysel Işıldar imzasıyla ilçe müftülüklerine gönderdiği yazıda, kurum ve kuruluşların verdiği sertifikaların hiç bir şekilde geçerliliği olmadığını vurgulayarak müftlüklerin personeli uyarması istendi.

İstanbul Müftülüğünden yapılan uyarı şöyle

"Bilindiği üzere 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 7. maddesi gereği Başkanlığımızca öğrenci yurtları, eğitim kurumları, gençlik merkezleri ve kampları, ceza infaz kurumları, sağlık kuruluşları, sosyal hizmet kurumları ve benzeri yerlerde işbirliği esasına göre toplumun farklı kesimlerine manevi danışmanlık ve din hizmetleri sunulmaktadır. 

Hâlihazırda söz konusu hizmet alanlarında görevlendirilen personelin ilahiyat fakültesi mezunu olması esas olmakla birlikte alana yönelik lisans ve lisansüstü eğitim mezunu olmak da tercih sebebidir. 

Diğer yandan ilgili hizmet alanlarında görevlendirileceklerin sahip olması gereken yeterliliklere dair Mesleki Yeterlilik Kurumu ile işbirliği içerisinde akademisyenler ve alan uzmanlarının katkılarıyla Manevi Danışman Ulusal Meslek Standardına dair çalışmalar da devam etmektedir. 

Bununla birlikte son zamanlarda bazı kurum ve kuruluşlar tarafından Başkanlığımız hizmet alanlarına yönelik sertifikalı eğitim programları düzenlendiği ve personelimizin de bu programlara rağbet ettiği görülmektedir.

Ancak belirtmek gerekir ki Başkanlığımızın söz konusu sertifikalı eğitim programlarıyla bir ilgisi bulunmadığı gibi bu sertifikaların hizmetlerimiz özelinde bir geçerliliği de bulunmamaktadır. 

Bu itibarla; kurum ve kuruluşlara ait aile ve dini rehberlik bürosu danışmanlığı, aile danışmanlığı, manevi rehberlik/destek/bakım vb. sertifikalı eğitim programlarına ait duyurulara müftülük, cami ve Kur'an kurslarının ilan panoları ile web sitelerinde yer verilmemesi ve personelin konuyla ilgili ilgilendirilmesi ile alakalı ilgi yazı ekte gönderilmiştir. 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim

Veysel Işıldar
Vali a.
İstanbul Müftü YardımcısıHiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex