Diyanet, Ramazan Hilali İçin Harekete Geçti - Dindar Haber - DiniHabergentr

Diyanet, Ramazan Hilali İçin Harekete Geçti
Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayının başlangıcı ve Bayram günlerinin tespiti konusunda ve kamuoyunun aydınlatılması açısından hilali gözetleyecek

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Ramazan orucunun başlangıcını belirlemede kullandığı yöntemlerden biri olan 'Hilal Gözetleme'yi bu yıl da Türkiye'nin değişik yerlerine kurduğu gözlem noktalarıyla gerçekleştirecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vakit hesaplama hizmetleri kapsamında namaz vakitlerinin tespiti, takvimler, Başkanlık takvimleri, hilal gözlemleri ve kıble tespiti gibi alanlarda çalışmalar sürdürülüyor.

Yürütülen bu çalışmalar, rasathaneler ve araştırma kurumları ile vakit hesaplama konularında bilgi ve eğitim amaçlı ağlar kurmak, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm vatandaşlara doğru bilgi akışını sağlamak, bilgi üretimine yardımcı olacak nitelikte bilgi teknolojileri desteği sağlamak ve vakit hesaplama konularında bilgi birikimini geliştirmek gibi hedefler doğrultusunda her gün yeni bir ivme kazanmaktadır.

Bu bağlamda  vakit hesaplama hizmetleri kapsamında yürütülecek olan çalışmaları sistematik bir yapıya kavuşturmak açısından söz konusu çalışmalara yetki verilen müftülükler de bu Ramazan ayının hilali için çalışmalara başladı.

Bu müftülüklerden biri olan  Antalya İl Müftülüğü, bu yıl 3 noktada hilal gözetleyecek.

Antalya'da İl Müftülüğü bünyesinde kurulan bir ekip tarafından yürütülecek bu görevle, Ay'ın hilal olarak göründüğü anın gün ve saat cinsinden tespiti yapılıp fotoğrafları çekilerek DİB'e bildirilecek.

Yapılan tespitle DİB'in belirlemiş olduğu oruç tutma zamanı teyit edilecek.

Gerekli enlem-boylam ve saatlerin Kandilli Rasathanesi tarafından kendilerine bildirildiğini ve buna göre gözlem yapacaklarını anlatan Antalya İl Müftüsü Osman Artan, "Kaş, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerimizde noktalar kurduk. Buralar yüksek yerler. Bu işi bilen arkadaşlarımız görevlendirildi. İsteyen sivil toplum kuruluşlarından gözetmenler de yer alabilir bu ekipte. Hilali gözetlemek sünnettir. Değişik ülkelerde bu çalışmaları yapmadan 'Hilali gördük' şeklinde ihtilafa sebebiyet verecek bazı açıklamalar da oluyor. Türkiye'de verilen ölçülerle gözlem yapıyoruz ve dikkat ediyoruz. Arkadaşlarımız 3 gün önceden görev alıp bakacak. Oruç başlangıcı için verilen değerlerin teyidini yapacaklar" diye konuştu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor