DiniErk

Bu sabah ne kadar soğuktu. Yatağımın sıcaklığını terkettiğim vakit, gecenin bütün soğuğunu emmiş olan terliklere çıplak ayaklarımı sokunca, iliklerime kadar titrediğimi hissettim.
…………
Daha güneş doğmamıştı. Her yer alaca karanlıktı. Pencereye dayandım. Evlerin ara¬sından gökyüzüne doğru yükselen Eski Cami’nin küçük ve ihtiyar minaresi daha boştu. Bir süre sonra minarenin şerefesinde genç müezzinin zayıf gölgesi hareket etti. Ben hırkama iyice büründüm. Soğuktan büzülmüş ve düşünceli ruhumu titreten ezanı din¬lerken, on beş senedir kalkabildiğim bu büyük ve ruhaniyet dolu sabahların ilkini düşü¬nüyordum. Ah, on beş yıl önceydi...
Dünyada en sevdiğim, saygı değer annem, on beş yıl önce, beni ilk sabah namazına kaldırmıştı. Galiba yine böyle bir kıştı. Onun odasına bitişik olan odamdaki küçük kar-yolamda uyurken bir öpücük gibi alnımı okşayan nazik, ince parmaklarıyla saçlarımı tarayarak:
- “Haydi Ömerciğim kalk! demişti. “Kalk, haydi yavrucuğum.”
Ben gözlerimi açmıştım.
-” Fakat anneciğim, daha gece...” demiştim. Her vakit öptüğü yerden, sol kaşımın ucundan öptükten sonra, vakit geçer diye koltuklarımdan tutarak kaldırdı.
İçi pamuklu küçük terliklerimi giyerek ve gözlerimi yumruklarımla ovuşturarak onu takip ettim. Karanlık sofadan bir anda geçerek annemin odasına girdik. Bağdaş kurmuş bir zenciye benzeyen soba gürüldeyerek yanıyordu.
Aaa... Pervin de kalkmış... Pervin hizmetçimizdi. Elindeki sarı güğümü sobanın üzerinden indiriyordu. Onun kalkacağına hiç ihtimal vermezdim. Annem demişti ki:
- Pervin her sabah kalkar.
Ben hiç kalkmadığım halde onun her sabah kalkmasına şaşırdım. Hırkamı çıkardılar, kollarımı sıvadılar, abdest leğeninin yanına çömeldim. Anneciğim:
-“Öyle yorulursun” dedi ve küçük bir iskemleyi altıma koydu, ona oturdum.
–“Haydi besmele çek...”; diyor. Pervin, ılık suyu ellerime döküyor, annem baş ucumda;
–“Yüzünü... Kollarını, yine üç defa..” diye fısıldıyor. Unuttukça:
“Aa, hani başına mest..?” gibi uyarılarla yanlışlarımı bana tekrar ettiriyordu. Abdest bitince annemle beraber, yavaş bir sesle namaz dualarını okuyarak kollarımı ve yüzümü kuruladık. Pervin de ayaklarımı kuruladı. Çoraplarımı giydirdi.
Isınmak için sobanın önüne gitmiştim. Arkama dönünce, annemi, tiftik seccadeyi açıyor gördüm... Sonra başına yeşil başörtüsünü örterek beni çağırmıştı:
–“Gel...”
Gittim, küçücük ben, onunla bir seccadede, o tatlı, hassas anne vücudunun yanında dur-dum. İki söz ile bana, yapacağımı, önceden öğrettiklerini tekrar etti:
–İki rekat sünnet... gece öğrendiklerini unutmadın ya?..
–“Hayır...”
–“Haydi...”
O, başlangıç tekbirini omuzlarına kaldırarak kadın gibi yaparken, ben de onu taklit etmiştim. Sünneti bitirdikten sonra, bana, gözlerinin tatlı ve tesirli bir tebessümü ile gülerek:
–“Yavrum” demişti, “Sen kadın mısın?... Kadınlar öyle başlar, sen erkeksin, ellerini ku-laklarına götüreceksin.”
Sıcacık elleriyle be¬nim küçük ellerimi ku¬laklarıma kaldırıp:
–“İşte böyle…” diye¬rek erkeklerin başlan¬gıç tekbirini öğretti.
Ben de tekbiri öyle alıp namazı bitirdim.
Dua ederken sor¬dum:
–“Nasıl dua edece¬ğim anne?”
O dua ediyor ve dudakları hareket ettikçe başörtüsü de hafifçe titrer gibi oluyordu. Başını salladı, duasını bitirdikten sonra, daha hala hatırımda:
–“Önce, Ey Allah’ım, Müslüman olduğum için, sana hamd ederim. Vatanımızı düşmanlar¬dan korumanı dilerim. Eziyet çeken, hasta olan, felakette bulunan, fakir olan bütün Müslü-manların sağlık ve kurtuluşlarını senden isterim, de...
Sonra da annem, şeytanın hilelerine aldanmamam ve iyi bir insan olmam için Allah’a dua etmemi istemişti..
…………
Namazdan sonra annem seccadeyi toplayarak bana tekrar uyuyup uyumayacağımı sordu. Uykum var mıydı? Bunu bilmiyordum. Cevap vermedim. Annem:
–“Haydi öyleyse git kitabını getir, dersini dinleyeyim.”
–“Peki!”
Sofadan hızla geçtim. Masamın üstünde açık duran kitabımı kaptım, annemin yanına koş-tum, hiç yanlışım çıkmadı. Annem geceleri derdi ki:
–Yatmazdan evvel dersini üç defa oku yavrum, uyurken melekler sana onu öğretir.
O melekler bu gece de uykumda bana dersimi öğretmişlerdi. Annem şefkatli aferinlerle saçlarımı okşadı ve:
–Daha okula çok vakit var, diye beni kendi yatağına yatırdı.
Uykum yoktu, anneme bakıyordum. Alaca karanlıkta annem, yeşil başörtüsü başında, bir hayal gibi hareket ederek Kur’an’ını aldı ve pencerenin kenarına, geniş sedire oturarak ince ve narin sesi ile okumaya başladı. Ruhumda bir şiir izi bırakan bu güzel sesi dinleyerek, büyük yeşil başörtüsünün altında, güzel ve temiz çehresini görerek ve yavaş yavaş sallanan başının Allah’a yalvaran hafif ahengini seyrederek dalıyordum. Annemi bir meleğe benze¬tiyordum. Bu hayalle Kur’an okuyan annemin şimdi etrafına toplanmaları gereken melekleri düşünerek o görülemeyen melek kanatlarının, annemin şimdi Kur’an tutan ince parmakları ile okşadığı saçlarıma, dokunduklarını hisseder gibi oluyor ve dalıyordum...

http://namaz.diyanet.gov.tr/

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

Sponsor

Sponsor