İmsak Vaktinin Tespiti İzmir'de Tartışıldı - Dindar Haber - DiniHabergentr

İmsak Vaktinin Tespiti İzmir'de Tartışıldı
Diyanet İşleri Başkanlığının bilgi ve tecrübe paylaşımı programı kapsamında düzenlenen İhtisas Konferanslarının bu ayki üçüncü konferansı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Üzeyir Öztürk tarafından verildi.

İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın konusu “İmsak Vaktinin Tespiti İle İlgili Problemler Ve Çözüm Önerileri” idi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Üzeyir Öztürk, Günümüz güncel tartışmalarından olan imsak vaktinin belirlenmesi konusundaki tartışmaları aydınlatıcı bir konuşmayla ayet ve hadislerden, klasik metinlerden faydalanarak günümüzdeki uygulanışı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tespitlerinin doğruluğu hakkında bilgi verdi.

Öztürk, İmsak vakti konusundaki 4 mezhebin aydınlık, fecri sâdık, fecri kâzıp, beyazlığın tebeyyünü, kızıllık, sabah vaktinin belirlenmesi ve güneş ışınlarının açısı ve derecesi hakkında farklı görüşleri, bu görüşlerden dolayı farklı uygulanış biçimlerini, ve günümüzdeki şaz görüşlere sahip olan kişilerinde faydalandıkları kaynakları, ve bu kaynakları (ayet, hadis, sahabe sözleri vb.) nasıl yorumladıklarını da slayt eşliğinde anlattı.

Öztürk, konferansın son kısmında, sözlerini özetleyerek dinleyicilerin sorularını cevapladıktan sonra konferansı tamamladı.

Konferansa Eğitim Görevlileri ve kursiyerler katıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor