Kiliseye Tırmananların Arasında Müslümanlar da Var - Dindar Haber - DiniHabergentr

Kiliseye Tırmananların Arasında Müslümanlar da Var
Büyükada'nın en yüksek noktasında bulunan Yüce Tepe'deki Aya Yorgi Kilisesi'ne binlerce kişi akın etti.

Her yıl olduğu gibi bu 23 Nisan'da da binlerce kişi, dileklerinin gerçekleşmesi için Büyükada'daki Aya Yorgi Kilisesi'ne akın etti. Büyük çoğunluğu Hristiyanlardan oluşan grubun arasında Müslümanların da varlığı dikkat çekti.

Hristiyan inanışına göre, 23 Nisan ve 24 Eylül olmak üzere yılda iki gün, Azap Yokuşu'nu çıplak ayakla ve dallara bağlanan iple çıkılıp, kilisenin duvarına mum dikildikten sonra dilek tutuluyor.

Dilekler kabul olduğu zaman tekrar kiliseye gelip kimileri şeker dağıtıyor, kimileri ise kiliseye yağ getiriyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Büyükada'ya deniz yoluyla ulaşanlar, iskeleden fayton ve bisikletle ya da yürüyerek Aya Yorgi Kilisesi'nin yakınında bulunan mesire bölümüne geldi, buradan da yaya olarak 'Azap Yokuşu'nu çıktı.

Çoğunluğu kadınlardan oluşan topluluk, ellerindeki mum ve iplerle, sağlık, iş, eş, başarı, huzur, araba, ev ve para dilemek için kilisenin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İple dilekte bulunmak isteyenler, Aya Yorgi'ye çıkan yolun başında bir ağaca ip bağladılar. İnanışa göre ipi kiliseye kadar koparmadan götürmeyi başaranların dileği gerçekleşiyor.

Bu sırada sessizlik de bir şart, inanışa göre ip bağlayanların sessiz olmaları da gerekiyor. Ayrıca yol boyunca söylenen ilahilerin amacı katılımcıları kiliseye davet etmekti.

Kiliseye ulaşan ziyaretçiler, satın aldıkları mumları çevreye ve kilisenin içindeki bölüme dikerek dua etti. Dileklerin yazıldığı kağıtlar dilek kutusuna atıldı.

Aya Yorgi Kilise'sini ziyaret ederek dua eden ve hac ritüellerini yerine getiren farklı inançlardaki insanların arasında Müslümanların da varlığı dikkat çekti

Hıristiyan inancına göre, Efes'te Meryem Ana Evi'ni ziyaret edenler hacı oluyor. Aya Yorgi'ye gelenler ise "yarı hacı" kabul ediliyor. Aya Yorgi Kilisesi'ne giden binlerce kişinin önemli bir bölümünü de Müslümanlar oluşturuyor

Aya Yorgi'ye gelenlerden ve kendisinin Müslüman olduğunu söyleyen bir vatandaş "Biz bugün buraya dua etmek için geldik. Müslümanlar için her yer camidir ve her yerde Allah'ın adı anıldığı için dileklerimizi dilemeye geldik. Allah hepimizin duasını kabul eder inşallah.." dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor