DiniErk
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Murakıpların mali ve özlük haklarının yeniden düzenlenmesi ve kayıplarının önlenmesi gerektiğini belirterek basın açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Murakıp olarak görev yapanların mali ve özlük haklarındaki kayıpların bugüne kadar çözülememiş olması, diğer kurumlarla aralarındaki eşitsizlik nedeniyle her geçen gün büyüyen aradaki uçurumun büyük bir haksızlığa neden olduğu gerekçesiyle Murakıplara sahip çıkan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, yaşanan adaletsizliğin Murakıpları adeta isyan ettirdiğini ve söz konusu kayıplara bir çözüm bulununcaya kadar bu konuyu gündem de tutacaklarını belirterek basın açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve personellerinin pek çok sorunları bulunduğuna dikkat çeken Hasan Türüt, söz konusu sorunların giderilmesi, en alt kademeden en üst kademeye kadar tüm görevlilerin özlük, mali, sosyal ve kültürel haklarının yeniden düzenlenmesi ve kayıpların bir an önce telafisi için özellikle yetkili sendikanın diğer sendikalarla işbirliği içinde hareket ederek kalıcı ve köklü bir çözüm bulunmasına çalışması gerektiğini, ancak böyle bir girişimin bugüne kadar yapılmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Her kurumun sağlıklı, uyumlu ve verimli bir şekilde çalışabilmesi, proje ve uygulamalarının takibi, doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve icraya sokulabilmesi için denetim ve rehberlik faaliyetlerine olan ihtiyaç gittikçe önem arz etmektedir. Bu nedenle birçok kurum kendi iç bünyelerinde bu faaliyetleriyle ilgili bir takım yenilik ve gelişmeler ortaya koymuştur. Bu çerçeve de Diyanet İşleri Başkanlığı da 2010 yılında 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile taşra da denetim yapan Murakıplık kadrolarını iptal etmiş, yerine başka bir denetim birimi oluşturmadığından din hizmetlerinin denetimi için bir yıl sonra yeniden Murakıplık kadroları ihdas edilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda denetim ve rehberlik hizmetlerinde görev yapan Murakıpların görev alanı yoğun, yıpratıcı ve riskli olması nedeniyle çok zordur. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmet alanının genişlemesi ve bununla birlikte taşra teşkilatının personel sayısının artması, Kur’an kursları ve sosyal hizmet kurumlarında verilen yaygın din eğitimi hizmetinin rehberlik ve denetimine olan ihtiyacın daha da artması, cami ve yatılı Kur’an kurslarında iş güvenliği (yangın-deprem vs.) eksikliklerinin tespiti ve tamamlanmasının takibinin sağlanması, FETÖ-PKK-DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadele ve bunların yerel bazda takip edilerek kurumdan tasfiyesinin aciliyet arz etmesi, namaz vakitleri dışında da cami hizmetlerinin devamının sağlanması konusundaki hizmetlerin takip edilmesi, denetim ve rehberlik faaliyetlerinin müstakil bir birim halinde objektif ve şeffaf yapılmasının sağlanması, merkez teşkilatı teftiş birimi üyelerinin sayılarının az olması ve hizmetin verildiği yerlere uzak olmalarından dolayı periyodik olarak denetimlerin gerçekleştirilememesi, Murakıpların üzerine atılı görevleri daha da önemli hale getirmektedir.

Bu nedenlerle, taşra teşkilatı denetim hizmetlerini yürüten murakıp kadrosunun kariyer meslek haline getirilerek uzmanlaşabilmesi için yeniden yapılandırılması, özlük hak ve yükümlülüklerinin de buna göre belirlenmesi için Sayın Bakan Bekir BOZDAĞ döneminde çalışmalara başlanılmıştı. Fakat çeşitli nedenlerle neticeye ulaşması gecikmiştir. Bu çalışmanın tamamlanmasını ve Diyanet İşler Başkanlığı taşra Teşkilatında 3 yıl ve üstü Murakıp unvanında fiilen çalışanlar bir defaya mahsus hiçbir işleme gerek kalmaksızın Diyanet İl Müfettişi (veya Diyanet İl Denetmeni) olarak; 3 yıldan az çalışanların da Diyanet İl Müfettiş yardımcısı (veya Diyanet İl Denetmen Yardımcısı) olarak atanmaları hususunda düzenleme yapılmasını istiyoruz.”

D.İ.B. eşdeğer kadrolardaki kademelere göre maaş durum tablosu ile Diğer Kurumlar Denetim kadrolarındaki personel maaş durumları karşılaştırma tablosu incelendiğinde D.İ.B.’da görev yapan Murakıpların kayıpları daha iyi anlaşılacaktır.

D.İ.B. EŞDEĞER KADROLARDAKİ KADEMELERE GÖRE MAAŞ DURUM TABLOSU
                                                (Eş ve 2 Çocuk Yardımı Dahil)
ÜnvanıEşdeğer Kadro        KademesiDerecesiNet Maaşı
Murakıp2. Kademe1/43,926.44 ?
Şube Müdürü2. Kademe1/45,376.49 ?
Vaiz2. Kademe1/44,269.56 ?
Cezaevi Vaizi    2. Kademe1/44,158.36 ?
İmam-Hatip3. Kademe1/43,808.95 ?
Eğitim Uzmanı4. Kademe1/44,382.07 ?
Teknisyen5. Kademe1/43,918.29 ?
Şef5.Kademe1/44,029.58 ?

DİĞER KURUMLAR DENETİM KADROLARINDAKİ PERSONEL MAAŞ DURUMLARI KARŞILAŞTIRMA TABLOSU
                                                  (Eş ve 2 Çocuk Yardımı Dahil)
ÜnvanıKurumu DerecesiNet Maaşı
MurakıpDiyanet İşleri Başkanlığı1/43,926.44 ?
Ürün DenetmeniEkonomi Bakanlığı1/45,127.66 ?
Sosyal Güvenlik DenetmeniSosyal Güvenlik Kurumu1/45,238.85 ?
Gümrük ve Ticaret Denetmeni Gümrük ve Ticaret Bakanlığı1/45,238.85 ?
Maarif MüfettişiMilli Eğitim Bakanlığı1/45,239.06 ?
MüfettişDiğer Belediye ve Bunlara Bağlı Genel Müdürlükler1/45,844.77 ?
MüfettişBüyükşehir ve Bunlara Bağlı Genel Müdürlükler1/46,289.53 ?
MüfettişMaliye, Hazine, Gümrük Bakanlığı1/47,435.70 ?
MüfettişBaşbakanlık1/47,824.87 ?


2 Yorumlar

 1. Ömer Çınar11 Nisan 2019 14:35

  Murakıplar mağdur değil, bilakis personeli mağdur edenlerin ta kendileridir. Hakkaniyete uygun olmayan hukuku çiğneyerek teklif yapıp personeli mağdur etmektedirler
  Murakıplar ilahiyat mezunları arasından değil, hukuk mezunu olanlardan alınmalıdır

  YanıtlaSil
 2. İbrahim Karaoğlan11 Nisan 2019 14:36

  En mağdur Fahri,vekil ler neden bahsediyosun.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski


Sponsor