Pekin'in İslam'ı ortadan kaldırmak için yeni planı - Dindar Haber - DiniHabergentr

Pekin'in İslam'ı ortadan kaldırmak için yeni planı
Çinli yetkililer bu ülkede İslam'ı ortadan kaldırma politikalarına ülkenin farklı yerlerindeki camileri tahrip ederek devam ediyor.

Frans24 haber sitesinin aktardığına göre, Çin Hükümetinin baskı politikalarından kaynaklanan en son eylemlerinde, ülkenin kuzeyindeki Gansu eyaletindeki yerel makamlar, bir camiyi yıkıyorlardı. Bu eylemler ülkedeki Müslüman azınlıklarla mücadele çerçevesinde özellikle Sing Yang eyaletinde uygulanmaktadır. Bu ilde yaklaşık bir milyon Uygur azınlığının zorunlu kamplarda tutulduğu tahmin edilmektedir.

9 Nisan'da, yerel yetkililer, Gansu eyaletinin Gajwang kasabasında bulunan caminin bir kısmına zarar verdi. Buda altın kubbenin ve cami içindeki İslami yazıtların yok olmasına neden oldu.

Cami bir ay önce inşa edildi ve yetkililer bölgedeki Müslümanları, yıkımın filmi veya fotoğraflarının hiçbir şekilde yayınlamayacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Ancak Twitter'da birkaç gün sonra yayınlanan videoda kubbe ve caminin diğer kısımlarının tahrip edildiği  ve bölgedeki insanların caminin etrafında ağladığı görülmektedir.

Sing Yang ahalisinden olan ve Kazakistan'da yaşayan Erkin İzzet bu filmi yayınlayarak '' Yerel kaynaklara göre, Gansu'daki camilerin imha edilmesi geçen yıl başladı. Bazı camiler tamamen tahrip olmuş, bazılarında minare, kubbe ve Arapça metinler tamamen yok olmuştur. Yerel halka, merkezi hükümetin kubbe ve minarelerin tahrip edilmesi emri verildiği söylenmiştir'' dedi.

Şimdi Müslümanların Sing Yang bölgesinde uygulanan baskılar ülkenin diğer bölgelerine de yayıldı. Çok sayıda Hui Müslümana ev sahipliği yapan Ninxia ve Gansu eyaletlerinden gelen yerel raporlar, bu iki ildeki camilerin yıkıldığı ve İslami eserlerin yok olma tehlikesi altında olduğunu gösteriyor.

France24

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor