Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı Konferansı İstanbul'da Yapıldı - Dindar Haber - DiniHabergentr

Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı Konferansı İstanbul'da Yapıldı
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Bahçelievler’deki TDV İstanbul Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda ‘Vahiy ve Hz. Peygamber Algısı’ konulu bir konferans verdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Yılmaz, “Peygamberin ardınca gitmeden, ona tabi olmadan, onun izine basarak yürümeden Allah sevgisini kazanmanın yolu yoktur. Dolayısıyla vahiy kaynağından gelen bilgilere baktığımız zaman peygambersiz bir din asla mümkün değildir. Çünkü Peygamber (SAV), Allah’tan getirdiği vahyi uygulayarak rol model olan bir örnek şahsiyettir. Onu devre dışı bırakarak doğrudan Kur’an’dan ahkam çıkararak yaşanacak bir İslam, gerçek İslam değildir. Hz. Peygamber bir posta memuru değildi. O kendi kalbine indirilen ilahi vahyi uygulayan, tatbik eden, açıklayan ve ümmetin onu anlamasını sağlayan bir insandı. Dolayısıyla Hz. Peygamber’i Hz. Peygamberin kendi tanımlarıyla anlamak mümkündür. O yüzden Hz. Peygamber’in sözleri, duruşu, görüşü bile milletimiz tarafından çok anlamlı görülmüş, Hz. Peygamberin şemaili ve hilyeleri yazılmış, bunlar bizim için son derece değerli tablolar haline dönüşmüştür.” dedi.

Gençler arasında yayıldığı iddia edilen deizm tehlikesine de dikkat çeken Yılmaz, “Deizmde, ‘Bir tanrı var. Ama o bizi yarattı fakat artık bizimle ilgilenmez.’ düşüncesi var. Deizmde peygamber, kitap, ahiret  düşüncesi yok. Tabi bu insanlıktan, sorumluluktan, emanetten kaçıştır. İnsanoğlunda bir emanet duygusu, akıl, hayrı şerden şerri hayırdan ayırma yeteneği var. O yüzden Allah Teala, insanlara kulluğu öğretmek üzere peygamberler göndermiştir. İnsan gerçekten peygamberlerin gösterdiği yolda yürüdüğü, Rabbına kul olabilidiği zaman gerçek mutluluğu yakalamaktadır.” diye konuştu.

Programa Bahçelievler Müftüsü Yunus Acar da katıldı. 29.04.2019

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor