Bu Müftü Allahın Emrine Karşı Geliyor - Dindar Haber - DiniHabergentr

Bu Müftü Allahın Emrine Karşı Geliyor
Batı Afrika ülkesi Gana'nın müftüsü olan 100 yaşındaki Şeyh Osman Sharubutu, yaptığı dinler arası diyalog çalışmalarıyla FETÖ zihniyetli bir anlayış içerisinde çalışıyor.

Şeyh Osman Sharubutu ülkes, Gana'da dinler arası barışın kalıcı bir şekilde yerleşmesi için yaptıklarıyla dikkat çekiyor.

Sri Lanka'da IŞİD'in üstlendiği ve 250'den fazla kişinin öldüğü Paskalya bombalamalarının gerçekleştiği gün, Batı Afrika ülkesi Gana'nın müftüsü 100 yaşındaki Şeyh Osman Sharubutu, bir kiliseyi ziyaret etmişti.

Müftü Sharubutu'nun bu tutumu kimileri tarafından eleştirilse de, ülkedeki en üst düzey Müslüman din adamı, geride bırakacağı mirasın, dinler arası uyum ve barış olmasında kararlıydı.

Sharubutu, yaptığı çalışmalarla "Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin!" diye buyuran Allah c.c.'ın bu emrine muhalif olarak faaliyet sürdüğü ,içinde bir çok dini çevrelerin tepkisini çekmeye de devam ediyor.

Canabı Allah'ın Maide Süresi 51. ayetle (*) bildirdiği "Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez." ayetini adeta yok sayan 26 yıldır çalışan Şeyh Sharubutu, başkent Akra'daki Merkez Cami'nde bu yönde yaptığı vaazlarla dikkat çekmeye devam ediyor.

Vaazları arasındaki bir başka başlıksa, maddiyata ilişkin. Sharubutu'nun vaazlarını dinleyen cemaat, onun maddiyata olan düşkünlüğü, açgözlülük olarak tanımladığını biliyor.

Yatığı çalışmalarla FETÖ örgütünün adeta bir şubesi gibi çalışan Sharubutu'nun Başkentteki Fadama mahallesindeki evinin oradaki çeşmeden su almak için geliyor.

Sharubutu, kişisel girişimleri ile yüzlerce öğrenciye de burs ayarlamayı başarmış.

2019'un başlarında, kendisi ile ilgili bir Hristiyan din adamının "ölebileceği" tahmini yapması sonrası başlayan olayları yatıştırmayı başarmıştı.

100 yaşındaki din adamı, 13 din adamının bulunduğu Ulusal Barış Konseyi'nin de üyesi.

Dini çevreler, bir Müslüman'ın gayrimüslimlerle ilişkilerinin ancak iyilik etme, iyi komşuluk ilişkileri kurma, ticaret yapma, ortak düşmanlara karşı birlikte hareket etme, kız alma, onlara idareci olmakla sınırlandırıldığını onları veli ittihaz eylemekten, yardaklık etmekten, onların dinin sevme, aynı Allah'a inanma gibi düşüncelere sahip olma gibi kanaatlerden  nehyedildiğini açıklamaktadır.

(*) Ayet hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor