Çocuklara Anahtar Vererek Savaşa Sokuyorlar - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

16 Mayıs 2019 Perşembe

Çocuklara Anahtar Vererek Savaşa SokuyorlarMirror gazetesinde yer alan habere göre Yemen’deki Husi militanlar, çocuk askerlere anahtarlar vererek öldüklerinde cennete gideceklerini söylediklerini belirtti.

İngiliz gazetesindeki habere göre, bir çocuk “Öldürülürsek cennete girmemizi sağlayacak anahtarın bizde olduğunu söylediler” dedi.

Aralık 2018’de üst düzey bir Husi askeri yetkilisi Associated Press’e, milislerin 2014’te savaşın başlamasından bu yana 18.000 çocuk askeri ordusuna dahi lettiğini kabul etti.

10 yaşından küçük çocukların Yemen’deki çatışmanın ön cephesinde çatıştıkları tespit edildi.

Eski bir çocuk asker Yemen Koalisyon İnsan Hakları İzleme Komitesine, kaçmaya çalışanlar yakalanır ve savaşmaya zorlanırlar dedi.

Uluslararası Af Örgütü Beyrut bölge ofisi genel müdür yardımcısı Samah Hadid, İran destekli Husi kuvvetlerinin “çocukları ebeveynlerinden ve evlerinden uzağa götürdüğünü, öldürebilecekleri bir ateş hattına koymaya çalıştıklarını” söyledi.

13 yaşında sadece kaçırılan çocuklardan biri olan Ahmed Jesar, hikayesini anlattı.

“Beni almaya geldiklerinde okulda sınıfta okuyordum. Kalkmamı istediler ve beni götürdüler çok korktum. Bana bir silah verdiler ve bana bir haftalık eğitim verdiler. Ama sonra bir çatışmada yakalandık”

“Ben sadece 13 yaşındaydım. Benimle aynı yaşta olan arkadaşım öldürüldü. Cesedini yerde gördüm. Hastaneye kaldırıldım çünkü yaralandım. Kaçmam gerektiğini biliyordum” dedi.

12 yaşındaki Abdul Haziz adlı bir başka çocuk gazeteye şöyle dedi: “Amcam beni katılmaya zorladı. Bana bir silah verdiler. Ama sonra amcam bir füze saldırısında öldü. Beni kenara çektiler ve ‘Amcanın intikamını almak zorundasın’ dediler. Bana bir ilaç verdiler. Ne olduğunu bilmiyordum. Sonunda kaçmayı başardım. ”

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı’na göre, İran destekli Husi militanları, 2015 ve 2018 yılları arasında 10.000’den fazla çocuğu savaşa dahil etti.

Kaynak : Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex