Diyanet-Sen 16. kez yetkiyi elinde tuttu. - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad


Post Top Ad


29 Mayıs 2019 Çarşamba

Diyanet-Sen 16. kez yetkiyi elinde tuttu.Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında 15 Mayıs 2019 tarihinde yapılan sendika üye tespit sayımları, “Yetkili Sendika Tespit Tutanağı” ile imza altına alınarak Başkanlığa gönderilmesinin ardından, 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü öğleden sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu Başkanlığında toplandı.

Diyanet-Sen, Diyanet ve Vakıf Hizmet kolunda 81 ilde tek yetkili sendika olarak bir ilke daha imza atarak Türkiye genelinde 16. kez yetkili sendika oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu başkanlığında Diyanet hizmet kolunda görevli sendikaların üye sayıları tutanakla tespit edildi.

Buna göre Diyanet-Sen 83.079 üye sayısı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 16. Kez, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 592 üye sayısı ile 9. kez ve toplamda 83.671 üye sayısı ile 16. Kez yetkiyi elinde tutmuş oldu

Toplantı da, Diyanet Hizmet Kolunda kurulmuş olan 19 sendikanın toplam üye sayıları tespit edilerek, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 30. Maddesinin 2.ci fıkrasının (a) bendi gereğince tutanak formu sendika temsilcileri tarafından imza altına alındı.

Diyanet-sen konu hakkında "Diyanet İşleri Başkanlığı verilerine göre şu anda mevcut 123 Bin 277 Diyanet çalışanından 91. 373 erkek, 15.530 kadın ve toplamda 106.922 personel sendika üyesi. Buna göre kamu çalışanları içerisinde yüzde 87 sendikalaşma oranı ile Diyanet çalışanları büyük bir başarı yakalamıştır. Diyanet-Sen ise yüzde 68 sendikalaşma oranı ile tüm sendikalara büyük bir fark atmayı başarmıştır. Diyanet-Sen aynı hizmet kolundaki diğer 18 sendikanın toplamına dahi büyük fark atarak din görevlilerinin ve vakıf çalışanlarının güvenlerini boşa çıkarmadığını bir kez daha ispatlamış oldu." açıklaması yaptı.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir'de yaptığı açıklamada şunları söyledi.

 “Diyanet Hizmet Kolunda faal 19 sendika var. Diyanet’te toplam çalışan personel sayısı 140 bini geçti. Toplam sendikalı sayısı 106.903’tür. Bu sayının 94.373’ü erkek çalışan, 15.530’u da kadın çalışanlardır. Bu rakamlara göre 33 binin üzerinde sendikasız çalışan var. Bu rakamlar şunu gösteriyor: Sendikaların birbiriyle olan çekişmeleri Diyanet personelini rahatsız ediyor, çalışma barışını ve huzurunu bozuyor. 33 binin üzerindeki diyanet personelinin hiçbir sendikaya üye olmamasının sendikalar tarafından iyi analiz edilmesi gerekiyor. Sendikaların üye kavgası, birbirlerine hakarete varan açıklamaları, teşkilat çalışanlarının sendikalara güvenini azaltıyor. Üye kavgalarının, teşkilatlarımız da iş huzurunu ve çalışma barışını bozmasına izin verilmemelidir. Bu nedenle sendikaların dikkatli olması gerekiyor. Sendikalar, çalışanların hak ve hukukunu korumak zorunda. Kavga ve kuru gürültüler, dürüst çalışan sendikaları da etkiliyor."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir