Filistin'e dayatılan Yüzyılın Anlaşması Ortaya Çıktı - Dindar Haber - DiniHabergentr

Filistin'e dayatılan Yüzyılın Anlaşması Ortaya Çıktı
Habertürk yazarı Mehmet Akif Ersoy, ABD tarafından dile getirilen ve Ortadoğu'da Filistin ile İsrail arasındaki savaşa son vereceği iddia edilen "Yüzyılın anlaşması"nın detaylarını yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasından bu yana “Yüzyılın Anlaşması” olarak tabir edilen ve Filistin meselesini çözmeyi(!) amaçladığı söylenen planın detayları basına sız(dırıl)dı.

İsrail basınında yer alan belgede, Trump’ın göreve başlamasından itibaren Filistin davasının tasfiyesine yönelik adımlarını tamamlayan ciddi maddeler yer alıyor.

İşte Filistin'e nefes aldırmayan o anlaşma

Üçlü bir anlaşma imzalanacak. Hamas, Filistin Yönetimi ve İsrail’in anlaşma çerçevesinde “Yeni Filistin” devleti kurulacak.

Yeni Filistin’in toprakları  Yahudi yerleşimleri hariç olmak üzere, Batı Şeria ve Gazze olacak. Batı Şeria bölgesindeki büyük Yahudi yerleşimleri İsrail’in elinde kalacak. Hatta bu bölgedeki diğer yerleşim yerleriyle bağlantı kurulması için yerleşim alanları daha da genişletilecek.

Kudüs, hem İsrail hem de Filistin tarafından başkent olarak kullanılacak. Ancak kurulacak Kudüs Belediyesi İsrail’e bağlı olacak.

Kudüs’ün Arap vatandaşları Yeni Filistin’in vatandaşları olacak. Kudüs’ün Arap vatandaşlarının eğitiminden Yeni Filistin sorumlu olurken, diğer tüm sorumluluklar Kudüs Belediyesi tarafından yerine getirilecek.

Yeni Filistin Kudüs Belediyesi’ne bazı giderler için vergi ödeyecek

Her dinin kutsal yerleri ilgili inancın yetkilileri tarafından yönetilecek ve halihazırdaki statüko korunacak, kutsal yerlerde iki toplum arasında gayrı menkul ticareti söz konusu olmayacak.

Mısır, Yeni Filistin’de toprak kiralayarak tarım arazisi, bir havaalanı ve endüstri merkezi açacak ve işletecek.

Gazze ile Batı Şeria arasına bir otoyol yapılacak ve her iki bölge arasında denizden elde edilmiş tatlı su tesisatı döşenecek.

Beş sene içinde Filistin’e bir liman ve havaalanı kurulacak. Bu süre zarfında İsrail’in liman ve havaalanları kullanılabilecek.

ABD, AB ve Körfez Ülkeleri, Yeni Filistin’e 30 milyar dolarlık bir finansman ile destekleyecek. Tabi buna, İsrail yerleşim bölgeleri arasındaki bağlantının kurulması için harcanacak para da dahil olacak.  (Yani Araplardan toplanan parayla, işgal finanse edilecek)

Yeni Filistin silahtan arınmış bir ülke olacak ve bir saldırı karşısında güvenliğinden İsrail ordusu sorumlu olacak. Yeni Filistin’in ordusu olmayacak, sadece polis gücüne sahip olacak. Hamas, İslami Cihad gibi örgütler (şahsi silahlar dâhil) silah bırakacak.

- Eğer plan Filistinli taraflarca reddedilirse, ABD’nin Filistin’e yönelik yardımlarının hepsi kesilecek ve diğer ülkelerden gelen yardımlar engellenmeye çalışılacak.- FKÖ kabul eder, Hamas ya da İslami Cihad reddederse Gazze’ye yönelik İsrail saldırıları ABD tarafından desteklenecek. 

- Planı İsrail’in reddetmesi halinde ise İsrail’e sağlanan mali destek kesilecek. (!)

Yani ABD yönetimi uzun süredir alt yapısını hazırladığı planın kabul edilmesi için açıkça tehdit de ediyor. Filistinli taraflar ise, en başından beri böylesine bir anlaşma veya plana karşı tepkili. 

Anlaşma Batı ülkeleri dışında Suudi Arabistan , Mısır, Ürdün ve Körfez Ülkeleri tarafından destekleniyor.

Sonuç, “Yeni Filistin Devleti” planı da geçmişten farklı değil. Filistin’in yenilgi ve yalnızlığı arttıkça, anlaşma şartları da ağırlaştırılıyor.

Kaynak : Habertürk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor