Kira Vermek İstemeyen İmamlar Cami Beğenmiyor - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

9 Mayıs 2019 Perşembe

Kira Vermek İstemeyen İmamlar Cami BeğenmiyorÇanakkale Merkez ilçe ve yakın köylerde yaşanan imam ve müezzin eksikliği vatandaştan tepki görmeye başladı. 

ÇanakkaleGündem'in haberine göre; konuyla ilgili olarak İl Müftülüğünden alınan bilgiler sonucunda "Lojman yoksa imam da yok." denildiği öğrenildi

Çanakkale’de son günlerde yaşanan bir sorun kamuoyunda dile getirildi. 

Çanakkale Merkez’de bulunan camilerin bazılarında imam bazılarında ise müezzin bulunmadığı vatandaşlarca ve sendikalarca gündeme taşındı. 

Konuyla ilgili Kamu-Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Şehit Onbaşı Camii, Baklacı Camii, Fatih Camii, Yalı Camii, İlahiyat Camii, Sanayi Camii ve Kepez Hamidiye Camii’nde imam olmadığı, Şehitler Camii, Piri Reis Camii, Kurşunlu Camii, Tıflı Camii, Sanayi Camii’nde müezzin olmadığı belirtildi. 

“6 aydır sanayi caminde hoca yok” 

Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Sezai Kahraman, “Bizim Sanayi Sitesinde bulunan camimizin imamı vardı. Tayini çıkınca gitti. Bir tane müezzinimiz vardı o da yurt dışına gitti. Kadromuz var ama hala atama yapılmıyor. 

Nasıl hoca atanamadığını merak ediyoruz. 6 aydır şu anda Sanayi Mahallesi’nde bulunan camimizde hoca yok. Biz sorununun çözümünü talep ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Merkezde bulunan camiler lojman yoksa tercih edilmiyor” 

İl Müftülüğünden edinilen bilgide ise, şu anda Çanakkale Merkez’de bulunan camilerde ya müezzin ya da imam olduğu belirtildi. Müezzinsiz ve imamsız hiçbir caminin bulunmadığı belirtilirken, ortaya bir sorun çıktı. Özellikle köylerde imamlık yapan vatandaşların Çanakkale Merkez’e gelirlerken önceliklerinin lojman olduğu belirlendi. Lojmanı olmayan camilerde imamların çalışmayı tercih etmedikleri anlaşıldı. Kira giderleri ve hayat pahalılığı imamların ve müezzinlerin tercihlerini doğrudan etkiledi. 

“Müftülük tarafından açılan sınavlara aday başvurmadı” 

Müftülükten alınan bilgiye göre, müezzin ve imamın olmadığı belirtilen camilerde görevlendirmelerin yapıldığı aktarıldı. Bazı camiler için ise açılan sınavlara aday başvurmadı. 

“Görevlendirme yapılan camiler sıralandı” 

Müftülük söz konusu camiler ile ilgili; Seyit Onbaşı, Yalı, Baklacı, Tatarlar Camilerine imam ataması yapıldı, imamların güvenlik soruşturmaları bekleniyor. Fatih Caminde görevlendirilmek üzere vekil imam verildi. Tacettin Arslan (İlahiyat Cami) Müezzin ataması yapıldı, güvenlik soruşturmasının tamamlanması bekleniyor. Piri Reis Caminde bulunan müezzin, Tacettin Arslan Caminde görevlendirildi. Tacettin Arslan Camine müezzin göreve başladığında, he iki camide de ikişer görevli bulunacak. Kurşunlu ve Tıflı Cami için boşalan kadrolar sınava açıldı fakat başvuran olmadı. Sanayi Cami ve Şehitler Cami için ise yarışma sınavı ilanları asıldı. Öte yandan Sanayi Camii için bir müezzinin görevlendirildiği ve yapılan denetimlerde ise görevlinin görevini yerine getirdiği belirtildi. Tunahan Ünsal  

Haber Kaynağı: canakkalegundem.net/2019/05/08/lojman-yoksa-imam-da-yok/

3 yorum:

 1. Murat Can Doğan11 Mayıs 2019 19:40

  Cami yi yaptıran bir ay değil bir hafta orada görev yapsın

  YanıtlaSil
 2. Cami yapimindan once imam evi yapilsin sonrasinda burda imam camii begenmiyo diye haber yaplmasin cami yapimina onem verldigi kadr imam evine onem verilse hic bir meslektasim camii begenmemezligi yapmaz nasrettin hoca misali damdan dusenin halinden damdan dusen anlar.felan camiiyi tercih et.neyi eksik ne lazm kimsenin umrunda dil.sona imam camii begenmiyo diye burda karalama kampanyasi yapin.

  YanıtlaSil
 3. Sizde beğenilir birşeyler yapın , mesela kendi oturduğunuz eve benzeye bilir demi

  YanıtlaSil

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex