Ramazan Umresine Gidenlere Uyarı - Dindar Haber - DiniHabergentr

Ramazan Umresine Gidenlere UyarıRamazan Umresine gidenlere yetkililerden sert uyarı geldi

Ramazan umresine giden ve gidecek olanların Mekke ve Medine'de hac için beklememeleri konusunda kesin uyarıda bulunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığından bir yetkilinin yaptığı açıklamada bugünlerde yola çıkan ya da çıkacak umreciler arasında hac ibadetini yapmak düşüncesiyle Mekke ve Medine'de kalmayı düşünenler olduğunu , bu tür bir düşüncenin kendilerine yarardan çok zarar getireceği bildirildi.

Bu konuda Suudi Arabistan Hac Bakanlığınında geniş tedbirler aldığını söyleyen yetkili "ister Diyanetle isterse Özel firmalarla Ramazan Umresine gidenler sıkı takip edilmektedir. Kafile listeleri sıkı sıkıya takip edilmektedir. Kafile kaç kişi ile gitmişse aynı sayıda kişi ile dönmek zorundadır. Bunun için umrecilerimizin bu tür düşünce içinde bulunmaması gerekir. Gittikleri gibi gelmeliler. Zaten Suudi Polisi de bunun peşinde ve yakaladıklarını cezalandırılmaktadırlar. Bu hem umreci için hem iki devlet için zarar demektir." dedi


Yetkililer  "Bazı vatandaşlarımızın, umre vizesiyle Suudi Arabistan'a giriş yaptıkları, ancak vizelerinin süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılmayarak kaçak olarak hac dönemini bekledikleri gözlenmektedir. Suudi Arabistan güvenlik birimleri, hac organizasyonunun olumsuz etkilenmesini önlemek için, hac öncesinde kapsamlı operasyonlarla kaçak umrecilerin önemli bir bölümünü yakalamaktadır. Yakalanan kaçak umreciler, hapis cezası alabilmekte, sınırdışı edilmesine karar verilenler çıkış işlemleri tamamlanana kadar bir süre Cidde Sınırdışı Etme Merkezi'nde tutulmaktadırlar. Vatandaşlarımızın bu yola başvurmamaları önemle rica olunur. Yabancı bir ülkede kaçak olarak kalmanın büyük riskleri bulunmaktadır."

Yetkililer "Ramazan ayından sonra kaçak olarak ülkede kalanların yakalanmamak için sığındıkları yerden dışarıya çıkamadığını, böylece yarı hapis hayat sürdüğü gibi zor şartlarda yaşıyor. Yakalanan kaçaklara ve bunların ülkeye girişine neden olan şirketlere sert müeyyide uygulanıyor. Önceki yıla kadar, yakalanan kaçaklar hapse atılıyordu, bu yıl itibarıyla sınır dışı ediliyor. Suudi Arabistan'da kalan kaçak Türkler, genellikle hac özlemi için bu sıkıntılara katlanıyor'' diye konuştu.

CEZASI BÜYÜK

Yakalanmamayı başarıp hapisten, para ve sınırdışı edilme cezalarından kurtulsalar dahi kaçak hacıların sıkıntısı yine de bitmiyor. Tek çareleri karayoluyla ülkeye dönmek olan kaçak hacıları otobüsler de almıyor. Çünkü Suudi yetkililer kaçak hacı adayı gelişini yok etmek için Türkiye'den hac mevsiminde gelen bütün otobüs şoförlerinden karayolu ile kaçak hacı götürmeyeceklerine dair imza alıyor. Kaçak hacı taşıyan otobüs şoförlerine 10 bin riyalden 100 bin riyale kadar para cezası ve 6 aydan 2 yıla kadar da hapis cezası alabilecekleri uyarısı yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetlkilileri de konuya ilişkin olarak; "Kaçak hacılarımızın çektiği sıkıntılar aldıkları manevi hazzı gölgede bırakıyor. Bu tür organizasyonları Suudlular gibi biz de hoş karşılamıyoruz. Umre'ye gelip hac yapanlar gelemeyenlerin hakkını da ihlal ediyor" diyerek vatandaşları uyarıyor.

Özel haber/ DindarHaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor