Sabah Ezanı Vakitlerinde Değişiklik Yapılacak - Dindar Haber - DiniHabergentr

Sabah Ezanı Vakitlerinde Değişiklik Yapılacak
Normal olarak güneşin doğuşundan bir saat önce okunan ezanlar Ramazan ayının girmesiyle birlikte imsak saatinde okunacak.

Diyanet yetkililerinden alınan bilgiye göre 6 Mayıs 2019 günü sabahından itibaren ezan saatlerinde değişiklik yapılacağı ve ezanların imsak saatinin başlangıcında okunacağı belirtildi.

Yetkililer, "Ramazan ayına mahsus bir uygulama olarak ezan imsak anında okunmaktadır. Bu da oruç vaktinin başladığını ilan etme görevi görmektedir. Bir yandan oruç vaktinin başladığı duyurulurken bir yandan da sabah namazının vaktinin girdiği bildirilmiş olmaktadır." dediler.

Açıklamada, "İmsak vakti sabah namazının ve orucun başladığı vakittir. Ramazan ayı dışında sabah ezanları güneşin doğmasına 1 saat kala okunuyor. Ancak bu, sabah namazı vakti girmediği için değil de cemaatle camide sabah namazını kılmanın daha kolay olması içindir.

Ayrıca Hanefi mezhebine göre sabah namazını vaktin sonuna doğru kılmak müstehaptır. Yani sabah namazının vakti her zaman imsak vaktinde başlıyor.

Ancak Ramazan ayı içerisinde insanlar oruç tutacağından, sabah namazının vakti ile beraber oruç da başladığı için ezanlar tam imsak vaktinde okunuyor. Böylece imsak vaktinin girdiği, oruca başlanması gerektiği ilan edilmiş oluyor.

Bir insan ramazan ayı dışında oruç tutacak olsa oruca imsakla başlar. Aynı zamanda Ramazan ayı dışında sabah namazını, ezan okunmamış olsa bile imsak vakti girdikten sonra ezanı beklemeden kılmak caizdir. Vakti müsait olanların ezanı beklemeleri ise daha faziletlidir.  Özetle sabah ezanı Ramazan'da erken okunmuyor. Diğer zamanlarda geç okunuyor." denildi.


****

Sabah namazı imsak vaktinin girmesiyle kılınabilir mi?

Sabah namazının vakti, tan yerinin ağarması demek olan ikinci fecrin doğmasından başlayarak güneşin doğmasına kadar devam eder. Buna göre imsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdıkın oluşması, yani tan yerinin ağarmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de, “Artık (Ramazan gecelerinde) eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187) buyrulmaktadır. İmsak ile birlikte sabah namazının vakti girdiğine göre bu vakitte sabah namazı kılınabilir. Bununla birlikte, konuyla ilgili bazı rivayetlere dayanan Hanefîler, biraz geciktirilerek (isfar vaktinde) kılınmasını daha uygun (müstehab) bulmuşlardır (İbnü’l-Hümâm, Feth, I, 227; İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 29-30; Zeylaî, Tebyîn, I, 82) Nitekim Peygamber Efendimiz de bunu tavsiye etmiştir (Tirmizî, Salât, 5).
Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrail’in Hz. Peygambere (s.a.s.) imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrail sabah namazını birinci günde tan yeri ağardığında, ikinci günde de ortalık aydınlanıp güneş doğmasına yakın bir vakitte kıldırmış ve “Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” (Tirmizî, Salât, 1; Nesâî, Mevâkit, 5,9; Muvatta, Vükût, 3) demiştir.

Kaynak : Diyanet Fetva Kurulu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekecek Haberler

Sponsor