DiniErk


"Söz, meclisimizden içeridir. (Din görevlisinin kılık kıyafeti hakkında)

Kılık kıyafet konusunda bir kaç kelam etmek istiyorum.

Her mesleğin kendisine yakışan kıyafeti vardır. Asker, asker kıyafeti ile vakurdur, heybetlidir. Doktor, doktor elbisesi ile etkilidir. Siyasetçi bile ağır elbisesi ile etkilidir.

Din görevlisi de din görevlisine yakışan kıyafet ile hem vakur, hem heybetli, hem de etkilidir. Hutbe okurken cübbe değil de tişört ile çıkan biri nasıl etkili olur? Ya da namazı kısa şort ile kıldıran biri nasıl olur? Olamaz değil mi?

Lütfen elbisenin şer'î ölçüsüne takılmayalım. Bir kıyafetin şer'î olması ayrı, mesleğe uygun olması ayrı bir olaydır.

İmam, müezzin ve diğer makamlardaki kardeşlerimiz, kılık kıyafet alırken sadece kişisel zevklerine göre almamalıdır. Hem zevkinize uygun olmalı hem de mesleğe yakışır olmalıdır.

Halkımızın da din görevlisi kardeşlerimize yakışık görmediği bazı kıyafet örnekleri vereceğim.

Kot pantolon, özellikle de dar kesim, düşük bel, yırtık modalı kotların tamamı...

Dar pantolon, bacaktan aşağısı daraltılmış pantolon, düşük bel pantolon, cıvıl cıvıl renkli pantolon ve şeffaf (transparan) pantolon...

Dar tişört, dar badi, üzerinde at, eşek, çiçek, böcek, haşere, anlamsız yazılar bulunan bilumum elbiseler. Vücut hatlarını belli etmek, kasları göstermek için giyilen bilumum kıyafetler...

Bayan kardeşlerimiz için de şunu demek istiyorum: 

Gözlüğün yeri, baş örtüsünün üzeri değil, gözdür. Lütfen özellikle resmi toplantılara, konferanslara, müftülüğe gelirken güneş gözlüğünü çantanıza koyun. Hem başınızda şık durmuyor hem de gereksiz dikkatleri üzerinize çekiyorsunuz. Özür dileyerek açıkça yazmak istedim.

Eşarplar çok sade olmasa da şatafatlı da olmamalı.

Kısa ve dar eşarp tam tesettür sağlamıyor. Dar pardesu, dar elbiseler ve vücut hatlarını belli edecek kadar dar ve şeffaf elbiseler de hem şeriata uygun değil hem de yapılan mesleğe uygun değildir.

Kur'an kursu öğretmenini kız öğrencilerin rol model aldığını unutmayın.

Lütfen bu konuda darılmayın. Uyaranlara da kızmayın. Başta dediğim gibi her mesleğin kendisine yakışan kıyafeti vardır. Parfüm konusunu ve topuklu ayakkabı meselesini ise takdirlerinize bırakıyorum.

Tesettür sadece kadınlar için değildir. Erkeklerin de tesettürlü kıyafet giymesi gerekir.

Erkekler için saç sakal konusunda da dikkatli olmalarını istiyoruz.

Televizyon filmlerindeki, dizilerindeki sakal şekli hoca sakalı değildir. Artist sakalı ile sünnet sakalı bir değildir. Saçları da moda saçı değil, çocuk tıraşı gibi değil, öyle bir ucunu sıfır diğer ucunu uzun bırakma şeklinde değil, bir hoca efendiye yakışır şekilde bırakmak gerekir.

Özellikle bu konuda genç hoca arkadaşlarıma hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Hocalık, zor zanaattır. Hocalık, kılığına da karışır, kıyafetine de karışır, saçına da karışır, bıyığına da karışır. Bir polisi polis gibi gösteren kıyafeti değil mi? Bir askeri asker gibi gösteren üniforması değil mi?

Atalarımız şöyle demişler: Kıyafetin ile ağırlanır, liyakatinle uğurlanırsın!

Murat Padak - Şanlıurfa Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor