Diyanet Göç ve Manevi Destek Merkezi Açıldı - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

25 Haziran 2019 Salı

Diyanet Göç ve Manevi Destek Merkezi Açıldı


Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla açıldı.

Açılış için düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanı ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

Yapılan açıklamalarda 2017 yılında Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı kurulduğu, bu başkanlığın toplumun desteğe muhtaç dezavantajlı ve kırılgan kesimlerine manevi danışmanlık hizmetleri sunmak ve  aynı zamanda göçmenlerin toplumumuzla barışık ve uyumlu yaşamalarına, şiddet ve terörden beslenen radikal akımlardan, zararlı ve istismarcı yapılardan korunmalarına gayret göstermek  amacıyla kurulduğu belirtildi.

Hizmete açılan Göç ve Manevi Destek Merkezi’nde, 10 adet derslik, toplantı ve konferans salonları, sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapılabileceği salonların bulunduğunu dile getirilerek “Göç ve Manevi Destek Merkezi’nde Diyanet'in yönetiminde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bünyesindeki Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SODEM) işbirliğinde hizmet sunulacaktır. Başta göçmenler olmak üzere manevi desteğe muhtaç kesimlere yönelik ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte eğitim faaliyetleri, dil kursları, meslek edindirme kursları, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenecektir.” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tahsis ettiği binada hizmete başlayan Göç ve Manevi Destek Merkezinin açılışında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı konuşmada Göç ve Manevi Destek Merkezinin hem Türkiye’ye hem hedeflediği kitleye hayırlı ve uğurlu olmasını temennisinde bulundu.

Düzenli ve düzensiz göçün bundan sonra dünyanın kaderi olduğunu dile getiren Soylu şöyle devam etti:

“Irkçılığın yükselttiği anlaşılmaz ve katı duvarlarla aslında bugün insanlığı mahkum etmektedirler. Allah korusun endişem şudur, Avrupa'dan ve dünyadan esen rüzgârlar Türkiye'yi de böyle bir ırkçılığa mahkum etmesidir. Onun için bu merkezin çok büyük bir ehemmiyeti vardır. Biz Suriye'deki kardeşlerimize sırtımız dönemezdik, dönmedik. Allah'a şükür bütün dünyaya rağmen orada 4 bin kilometrekare bölgeyi huzura eriştirdik. Bugün açılışını yapmış olduğunuz kurumun mensupları da bugün orada var. Beş vakit ezan okuyorlar. Allah'a hamdolsun oradaki çocukları dinsiz yetiştirmeye, kendi inancından ayırmaya çalışanlara karşı sadece kendi anlayışımızda değil, dünyaya göstererek bir meydan okuma ortaya koyuyoruz. Bütün Türkiye'de bu nizamı sağlayan ve bu nizamı oluşturan bir anlayışı hep birlikte gerçekleştireceğiz. Burada bu kurumun açılmasının bizim açımızdan hele daire başkanlığı gibi sadece bunun üzerine yüklenen bir sorumluluk, bizim açımızdan da gayet memnuniyet vericidir. Allah razı olsun ve işin esası, özü tam anlamıyla yerine getirilmektedir.”

Programa, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı ile Dr. Burhan İşliyen, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Strateji Geliştirme Başkanı Mahmut Türk, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat ve çok sayıda davetli katıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex