Diyanetin Sendikası 3+1 Düzenlemesini Beğenmedi - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

27 Haziran 2019 Perşembe

Diyanetin Sendikası 3+1 Düzenlemesini BeğenmediDiyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 3+1 düzenlemesinin eksik olduğunu ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş tarafından, D.İ.B. ve M.E.B.’nda sözleşmeli olarak çalışan personelin 4+2 olan kadroya geçiş şartını 3+1’e indiren düzenlemeyle ilgili kanunu teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu açıklamasının ardından, önceki ve yeni düzenleme arasında din görevlilerine kazanım açısından ne gibi farklılıklar olduğunu inceleyen Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 4+2 kadroya geçiş şartının 3+1’e indirilmiş olmasının dışında bir kazanım getirmediğine dikkat çekerek basın açıklaması yaptı.

“Öncelikle Diyanet’te sözleşmeli çalışan personel açısından daha fazla kazanım elde etmeyi bekliyoruz. Çünkü kadroya geçiş için sürenin indirilmesi dışında herhangi bir kazanım yok. Buradaki en önemli husus aile birliğinin zedelenmemesidir. Süre 3+1 veya 2+1 olsa da eğer aile birliğinin sağlanmasına bir katkısı bulunmuyorsa, o takdirde yapılan bir düzenlemenin hiçbir anlamı yoktur. Maksat sadece kadroya geçiş için sürenin indirilmesi olmamalıdır, aynı zaman da aile birliğinin sağlanması düzenlenmelidir. Ancak bu düzenleme de bu husus aynen yer almış! Buna rağmen bunu büyük bir kazanım gibi duyurarak kazanım olduğunu iddia edenler var!

Bakınız, 2018 yılında 703 Sayılı KHK ile bir düzenleme yapıldı:”Madde 141- 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet işleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun;10/A maddesi: “Başkanlığın Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli personel istihdam edilebilir.

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli personel dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilenlerin eşi bu personele tabidir. Sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına atanır. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar.”

Sayın Muş tarafından TBMM’ne sunulan yeni düzenleme ise şöyle; “633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 10/A maddesinin 3. fıkrasında şu hüküm yer almaktadır:

"Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli personel üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilenlerin eşi bu personele tabidir. Sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına atanır. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar."

Görüldüğü gibi sadece süreyle ilgili bir düzenleme var. Hâlbuki burada sürenin yanı sıra çok daha önemli olan konu aile birliğinin sağlanmasıdır. Mazerete bağlı yer değiştirmeler de bu madde uyarınca istihdam edilenlerin eşi bu personele tabii olacak. Aile birliğinin sağlanmasında, eşler için en uygunu hangisi ise diğer eşin onun bulunduğu ile veya ilçeye tayini yapılabilmelidir. Eğer mesele din görevlilerinin sorunlarına çözüm getirmek ve kazanım elde etmekse, çözüm de, kazanım da bu şekilde olur.

Bu nedenle AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Mehmet Muş’un düzenlemeyi bu şekilde Meclis’e yeniden sunmasının doğru olacağını düşünüyor ve konuyu kendisine ayrıca ileteceğimizi ifade etmek istiyorum.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex