İhsan Şenocak Buna Ne Diyecek... - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad


Post Top Ad


14 Haziran 2019 Cuma

İhsan Şenocak Buna Ne Diyecek...Türkleri Kur'an-ı Kerim cahili yapmak isteyen Şenocak'a cevap OdaTV yazarından geldi.

Sürekli olarak meal Kur'anı Kerim'e karşı olduğunu ifade eden İlahiyatçı İhsan Şenocak'ın bu dayatmasına Odatv Yazarı Aydın Tonga köşesinden sordu. "Selmanı Farisi'yi unuttun mu ?.. "

Tonga "Kur’an tercüme edilmeli mi" başlığı altında yazdığı yazısında "Kur’an’ın tercüme edilmemesi yönünde ileri sürülen savlar bu anlamda dayanaktan yoksun, ajitasyon dozu yüksek nitelikte sözler olarak görülmelidir." dedi.
 
Tonga " Hiç kuşku yok ki İhsan Şenocak, Türkiye’deki selefi ekolün en önemli isimlerinden biri. Bu namını sahip olduğu hitabet kuvveti ve bilgisi kadar arkasına aldığı cemaat gücü ile de açıklamak mümkün. Şenocak’ın yer yer yaptığı açıklamalar tam da bu sebepten gündem bulabiliyor. İşte o açıklamalardan biri de Türkçe Kur’an karşıtlığı. Diğer bir ifade ile Kur’an’ın tercüme edilmesine karşı çıkıyor Şenocak.

Dilerseniz sözü şimdi kendisine bırakalım. " diyerek İhsan Şenocak'ın sözlerine yer verdiği yazısında Ammar b.Yasir’i ve Selman-ı Farisi'yi hatırlattı.

Aydın Tonga yazısında " Bu arada ayrıca ifade etmek gerekir ki, Kur’an tercümelerinin tarihi 10.yüzyıla, hatta daha gerilere kadar götürülmektedir. Fuat Köprülü ise bu tarihi 11 yüzyıla kadar götürmekte ve tercümenin Batı Türkistan’da yapıldığını belirtmektedir. Dahası ilk tercüme faaliyetinin İslam peygamberi döneminde geçtiği, örneğin İslam’ı tebliğ amacıyla yabancı ülkelere gönderilen elçilerin ayetlerin çevirisini yaptığı benzer şekilde Selman-ı Farisi’nin de İran’dan gelen heyet için Fatiha suresi’nin çevirisini Peygamberden izin alarak yaptığı rivayet edilmektedir" diyerek bu örneklerle Kur'an-ı kerim'in çok eski yıllardan beri meali konusunda girişimler olduğunu vurguladı.

Aydın Tonga'nın yazısı için tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir