Türkiye Kur-an’ı Kerim’i Güzel Okuma Birincisi İzmir'den Çıktı - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

28 Haziran 2019 Cuma

Türkiye Kur-an’ı Kerim’i Güzel Okuma Birincisi İzmir'den ÇıktıDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Kur-an’ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Kız Öğrenciler Türkiye Finali Van’da gerçekleştirildi. Birinci İzmir'den Menderes Oğlananası Furkan Kız Kur'an Kursu öğrencisi Meryem AY oldu

Vali Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla İl Müftülüğü Nimetullah Arvas Konferans salonunda gerçekleştirilen finalde, Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen Kur’an kursu öğrencisi bölge birincisi kızların Kur’an tilaveti dinlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yarışma programı, selamlama ve açılış konuşmalarının ardından, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha BİLGİÇ'in Kur’an eğitimi ve Kur'an kurslarının toplumdaki rolü hakkında konuşmaları ile devam etmiş ve akabinde finalist 7 öğrenci birincilik için ter dökmüşlerdir.

Yapılan yarışma sonucunda, İzmir Menderes Oğlananası Furkan Kız Kur'an Kursu öğrencisi Meryem AY birinciliği, Samsun İlkadım Kuşçulu Mahallesi Kur'an Kursu öğrencisi Zeynep Betül KARACA ikinciliği, Rize Kopuzlar 15 Temmuz Şehitler Kur'an Kursu öğrencisi Zeynep ŞENER ise üçüncülüğü elde etmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından birinci olan öğrenciye 5, ikinciye 4, üçüncüye 3, geri kalan finalistlere 2; öğreticilere ise ilk üçe 2, diğerlerine 1'er adet cumhuriyet altını hediye edilmiştir.​

İl Müftü Vekili Sebahattin Kesti ve Diyanet İşleri  Başkanlığı yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç’in konuşmasının  ardından kürsüye çıkan Vali Bilmez, yarışmanın finalinin Van’da yapılmasından dolayı Diyanet İşleri Başkanı ve yönetimine teşekkür etti.

Kur’an okumanın önemine dikkat çeken Vali Bilmez, “Kur’an okuyalım. Çünkü Kur’an yeryüzüne yaşam hakkı getiren kitaptır. Kendine inanmayana da yaşam hakkı tanıyan kitaptır. Kur’an-ı Kerim’i doğru anlayalım ve feyzinden bereketinden yararlanalım.  Özellikle kız çocuklarımızın Kuran’a olan ilgisini görünce umutlandım. Çünkü toplumu kadınların değiştirip dönüştürdüğünü biliyoruz. Sizler hepinizin çevrenize rol model olmasını istiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığının kadınlar konusundaki açılımını da doğru buluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kız öğrenciler, birinci olabilmek için jüri önünde Kur’an tilaveti gerçekleştirdi.

Program, Vali Mehmet Emin Bilmez ve il protokolünün dereceye giren kızlara ödüllerini vermeleri ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

Programa; İl Jandarma Komutanlığından Yarbay Aydın Erdoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanı Mustafa Bülbül, diyanet personeli, öğrenciler ve aileler katıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex