Binlerce Kişi DGS'de Terlerken İmamlar Kıyak Yapılsın İstiyor - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

2 Temmuz 2019 Salı

Binlerce Kişi DGS'de Terlerken İmamlar Kıyak Yapılsın İstiyor



Örgün Eğitimde okuma imkanı bulamayan ve bu nedenle uzaktan eğitim yolu ile üniversiteyi tamamlamak isteyen binlerce kişi Dikey Geçiş Sınavlarında ter dökerek ve okulların açıkladığı kontenjanlar oranında ve puanlarla okumak için mücadele verirken Diyanet çalışanları sınavsız olarak alındıkları ilitamlarda kontenjan sınırının kaldırılmasını istiyorlar

İmkânsızlıklar nedeniyle öğrenim çağında istediği eğitimi alamayanlara fırsat olarak sunulan İLİTAM ( Uzaktan Eğitim ) programlarına girmek için binlerce yüksek okul mezunu Dikey Geçiş Sınavlarında başarılı olmak için ter dökerken, sınırlı kontenjanlarla yüksek öğrenimlerini tamamlamak derdinde bulunurken, imamlar herhangi bir sınava tabi olmadan bu imkandan faydalanmaktadır.

Kendilerine verilen bu adaletsiz hakkın yanı sıra bu kez de üniversitelerin müracaat eden tüm Diyanet çalışanlarının kontenjana tabi tutulmadan okullara kaydının yapılmasını istiyorlar

Bilindiği gibi 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir” hükmü gereği binlerce Diyanet çalışanı bu imkandan kontenjanlar nispetinde faydalanmıştı.

Sınavsız İlitam kazanan Diyanet personeli dışında DGS'de başarılı olan ancak Diyanet personeli olmayan ilahiyat lisans mezunları da ter dökerek bu imkandan yararlanarak okumak zorunda kalmaktadır.

İLİTAM programlarının, özellikle Diyanet personeline dinî yükseköğretim düzeylerini yükseltme imkânı sunması amaçlanırken DGS ile bu hakkı kazanan binlerce kişi yapılan adaletsizliğe tepki göstermişti.

YÖK tarafından bu yıl da sınavsız olarak alınacak olan Diyanet personeli müracaat etmek için hazırlanırken, Diyanet çalışanlarının kayıtlı olduğu Türk Diyanet Vakıf Sen Sendikası yaptığı "Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarımızdan ilahiyat önlisans mezunlarından talep edenlerin tamamının kontenjan sınırlaması olmadan İLİTAM programına alınması".açıklaması haktan hukuktan söz eden imamların konu kendileri olduğunda sınır tanımadıklarını da ortaya koydu.

Üniversitelerin kontenjanlarında çalışan Diyanet personeline sınırların kaldırılması halinde Diyanet personeli olmayanların ne kadar mağdur edileceğini düşünülmeden yapılan o açıklama aynen şöyle



"(İLİTAM) İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bilindiği gibi 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve asasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir” hükmü getirilmiştir.

Bu itibarla, YÖK 24.06.2019 tarih ve E.44719 sayılı yazısı ile 18.05.2018 tarihinden önce ilahiyat önlisas programından mezun olan ve 2019 İlahiyat Lisans Tamamlama Programına başvuracak Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin bilgilerini istemiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’da 26.06.2019 tarih ve E.308788 sayılı yazısı ile tüm personelin İKYS programındaki eğitim bilgilerini gözden geçirmelerini istemiştir.

YÖK bu verilere göre 2019 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile ilgili kontenjanının açıklayacaktır.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak beklentimiz; her zaman dile getirdiğimiz gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarımızdan ilahiyat önlisans mezunlarından talep edenlerin tamamının kontenjan sınırlaması olmadan İLİTAM programına alınmasıdır.

Konu ile ilgili gerekli girişimlerimiz dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir.

Çalışanlarımıza saygıyla duyurulur.

TÜRK DİYANET VAKIF-SEN
GENEL MERKEZİ"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex