Diyanet, Müftü Baba ile Müftü Kızını Ayırdı. - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

9 Temmuz 2019 Salı

Diyanet, Müftü Baba ile Müftü Kızını Ayırdı.


Diyanet İşleri atamalarda geri adım atarak, kızının müftü yardımcısı olarak görev yaptığı Kocaeli Müftülüğüne atanan Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan’ı kızıyla aynı yerde görev yapmasını aldığı bir kararla önledi.

Dinierk Haber'de de "Cami ve Kuran Kurslarından Sonra Sıra Müftülüklerde.." başlığı ile yayınlanan haberde de öğrenilebileceği gibi Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı kararname ile Kocaeli İl Müftülüğü’ne atanmıştı.

Ne var ki, müftünün atandığı yerde kızı Ravza Cihan müftü yardımcısı olarak görev yaptığı ortaya çıkınca Kocaeli halkı buna tepki göstermiş ve olay basına yansımıştı.

EnKocaeli'nin haberine göre de tepki gören bu olay sonrası Ravza Cihan Sakarya İl Müftülüğüne ve Sakarya'daki il müftü yardımcısı Hatice Sümer'de Kocaeli il müftü yardımcılığına atanmış oldu.

Müftü Cihan Atama ile ilgili ne söylemişti.

EN Kocaeli’ye açıklama yapan Sinan Cihan, “Atamayı devlet yapar. Bizim atama yaptıracak halimiz yok. Ben 30 küsür yıldır Anadolu’yu dolaşıyorum. Kızım da 2017 yılında Kocaeli İl Müftü Yardımcısı olarak görevlendirildi. Bu atamalar öncesi olan, hesabı kitabı olan işler değil. Kızımın benim desteğime ihtiyacı yok. Bugün bulunduğu konuma Allah’ın yardımı ve kendi başarısıyla geldi. Ne ben Kocaeli’ye atanacağımı bilirim. Ne de kızım, “Ben gideyim de babam arkamdan gelsin” diye düşünür. Bunlar bizim ayarlayabileceğimiz işler değil. Ancak ben görevime başladığımda yeniden oturur konuyla ilgili değerlendirme yaparız” demişti.

Hatice Sümer Kimdir

Adana doğumlu olan Hatice Sümer, 2006 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2011 yılında aynı üniversitede Arap Dili ve Belagatı Bölümünde yüksek lisansını yaptı. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesinde formasyon eğitimi aldı. 2017 yılında Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezinden mezun oldu.

2008 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde göreve başlayan İl Müftü Yardımcısı Sümer, Kur’an Kursu Öğreticiliği ve Vaizlik görevlerini ifa etti. 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Görevinde bulundu.

2009 yılından itibaren Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında ‘Aile’ ‘Çocuk’ ve özellikle ‘Gençlik’le ilgili birçok çalışmada aktif görev alan Sümer; bu konularda çok sayıda konferans ve seminer vererek, radyo programları ve eğitim çalışmalarına katıldı.

Hatice Sümer, Diyanet İşleri Başkanlığınca 6 Mayıs 2017 tarihinde yapılan yazılı, 3 - 7 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılan sözlü sınavların sonunda başarılı olmuş ve Sakarya İl Müftü Yardımcılığına atanmıştı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex