Hainler, Diyarbakır'da Cami Yıkımına Başladı - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

13 Temmuz 2019 Cumartesi

Hainler, Diyarbakır'da Cami Yıkımına BaşladıDiyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde kayyum döneminde yapılan camiler hakkında HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, belediye meclis kararı ile yıkım emri çıkardı.

İlkha haber ajansının haberine göre, Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde kayyum döneminde imar planında Otopark ve Dini Tesis Alanı olan alan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin meclis kararı ile yapılan 4 cami hakkında yıkım kararı verildi.

Kayyum döneminde 12 cami yeri park alanından camiye çevrildi ve bu da imar kanununun 18’inci maddesi kapsamında kamusal alan çerçevesinde yapılmıştı.

Söz konusu 12 camiden 8 tanesi imar affından faydalandığından dolayı müdahale edilemediği, şu ana kadar herhangi bir resmi müracaatı yapılmayan 4 cami hakkında ise Belediye meclis kararı ile yıkımına karar verildi.

HDP’li belediyenin göstermiş olduğu cami hazımsızlığı neticesinde aldığı karara tepkisini dile getiren Diyarbakır Din Hizmetleri Derneği Başkanı Mehmet Sezai Saylık, “Şu anda Büyükşehir Belediyesi, Belediye Meclis Kararı ile kayyum döneminde alınmış kararı iptal ederek camiyi yıkıp yeşillik alana çevirmek istiyor. Halkın parasıyla yapılmış olan bu cami için aldıkları karardan vazgeçsinler, hatalarından dönsünler. Cami yapılmış, ibadet ediliyor, buna saygı gösterilmesi lazım.” dedi.

Valiliğin de bu karara karşı belediye aleyhinde suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Saylık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin camileri yıkmak için karar çıkardığını, Valiliğin ise söz konusu kararın durdurulması için belediyeyi mahkemeye verdiğini belirtti.

Haberin ayrıntıları için tıklayınızHiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex