DiniErkKıymetli annemiz ve Sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed'in ( Selam Onun üzerine ve tüm peygamberlere olsun ) kıymetli eşleri Hazreti Hatice'ye ( Allah ondan ve diğerlerinden razı olsun ) ahlaki olmayan sözlerle hitap eden sözde ilahiyatçı İslam düşmanı Mustafa İslamoğlu'na tepkiler devam ederken Diyanet sendikalarının sessizliğini Diyanet Bir-Sen bozdu.

Düne kadar sesleri çıkmayan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan basın açıklamasından sonra Diyanet sendikaları halen sessizliğini koruyor. Bu sessizliği ilk bozan bugün basın açıklaması yapan Diyanet Bir-Sen oldu.

Her zamanki gibi dini değerlere sahip çıkmayı bir türlü beceremeyen Diyanet sendikaları söz konusu şahsi menfaatleri olduğu zaman mangalda kül bırakmazken Hazreti Hatice (rah) annemize yapılan sözlü ithamlarda nedense ses bile çıkartamadı.

İmamlara silah, çocuklarına burs, çalışanlarına iyileştirme hatta gazilik unvanı isteyen Diyanet sendikalarının kış uykusundan uyanıp tepkilerini dile getirmesi beklenirken ilk tepki Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasından sonra bugün Diyanet Bir-Sen'den geldi.

Diyanet iş kolunun temsil yetkisine sahip Diyanet-Sen, Din-Bir-Sen , Türk Diyanet Vakıf-Sen sessizliğini korurken sendikalar arasından ilk tepki Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt'ten geldi. 

Türüt, açıklamasında isim zikretmeden Hz. Hatice’ye atfen söylenilen sözlere şu şekilde tepki gösterdi.

"YÜCE DİNİMİZİN DEĞERLERİNE HERKES SAYGI DUYMALIDIR

Son günlerde Hz. Peygamber Efendimizin mübarek eşi Hz. Hatice hakkında sarf edilen bazı sözlerin Müslümanları incittiğini belirterek basın açıklaması yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, İslam dininde ahlakı ve iffetiyle örnek olmuş sembol şahsiyetlerin kirletilmesinin Müslümanları üzdüğünü belirterek şunları söyledi:

“Hz. Hatice mübarek bir kadındır. Peygamber Efendimizin ilk eşi olması, O’na inanan ilk Müslüman kadın olması nedeniyle ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle müminlerin annesi olarak anılmıştır. Hz. Hatice Müslüman olduğunda servetini bu dava için harcamış, Peygamber Efendimizi desteklemiş ve her zaman yanında olmuştur. Peygamber Efendimiz, onu her zaman saygıyla anmıştır, Bu nedenle onun için sarf edilen sözler kırıcı ve inciticidir. Onun için sarf edilen sözler günümüz kadınlarını da incitmektedir.

İffeti, saygınlığı ve asaleti ile herkesi büyüleyen Hz. Hatice, aynı zaman da ahlakı nedeniyle de her zaman saygı duyulan ve itibar gören bir kadın olmuştur. İslam’a uygun yaşama tarzı ve iki çocuk annesi olarak hem iyi bir anne, hem iyi bir eş, hem de örnek bir kadın olarak yaşadığı döneme damgasını vurarak Hz. Peygamber Efendimize yakışır bir eş olmuştur. Tüm bunların yanı sıra Peygamber Efendimizin en sıkıntılı zamanlarında O’nun en büyük destekçisi olarak hem evinin, hem de eşinin yanında yer alarak sorumlulukla hareket etmiştir. O, fedakâr bir kadın, iyi bir eş olarak her türlü övgüye mazhar olmuş bir kadındır.

İslam tarihinde bilinen bu gerçeklere rağmen, dinimizin önemli gördüğü şahsiyetler hakkında konuşurken dikkatli olunması ve kelimelerin özenle seçilmesi gerekir. Böyle şahsiyetlere karşı nezaket en temel husustur. Dolayısıyla günümüz de bile saygıyla anılan bir şahsiyete karşı kullanılan özensiz sözler kabul edilemez. Saygılı ve ölçülü dilin kullanılması gerekir.

Yüce dinimizin “hoşgörü” sınırları içinde eleştiri ya da bir konuya açıklık getirilmesine veya herhangi bir konunun anlatılması durumunda yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için maksadı aşan sözlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde toplum da mübarek şahsiyetlere karşı önyargı oluşturabileceği gibi, telafisi imkânsız ciddi problemlerin ortaya çıkmasına da neden olabilecektir. Nitekim bazı Avrupa ülkelerinde Hz. Peygamber Efendimize karşı yapılan hakaretler Müslümanları rencide ederek infiale neden olmuştur. Günümüz Türkiye’sinde de, kutsiyet atfettiğimiz değerlerimize karşı çirkin ifadelerin kullanılmasıyla dini alanda dejenerasyonun yaşandığı görülmektedir. Dolayısıyla bu hususlar da açıklama yapılırken dikkatli olunması gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konu da göstermiş olduğu hassasiyet memnuniyet vericidir. Güzide kurumumuza bu anlam da teşekkür ediyoruz. Ancak yüce dinimize karşı girişilen, kutsal değerlerimize ve şahsiyetlere karşı saygı ve nezaket kurallarını aşarak hakaret, iftira, yalan ve edep dışı söylemlere karşı daha aktif olunması gerektiğini düşünüyoruz. Dünya da ve ülkemiz de yüce dinimize karşı yapılan çirkin saldırılara karşı anında cevap verebilmek, ilmi açıklamalarıyla karşı tezleri çürütmek üzere kurum içinde bir kurulun görevlendirilmesi gerekmektedir.

Bu itibarla Diyanet Bir-Sen olarak, annelerin annesi mübarek Hz. Hatice hakkında söylenen sözleri kabul etmemiz mümkün değildir. Hangi maksatla söylenmiş olursa olsun, özensiz bir şekilde yapılan açıklama saygısız ve nezaketsiz bir açıklamadır. Bu sözleri sarf eden şahsiyetin tüm Müslümanlardan özür dilemesini bekliyoruz.”

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor