DiniErk2019 ikinci yarı memur maaş zammını değerlendiren Çalışan-Sen ve Din Bir Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Memurların enflasyon farkına mahkum edilmeden ülkenin artan refah katsayısından pay verilmesi” gerektiğini belirtti.

Yusuf Özdemir Temmuz zammına ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

4. Dönem Toplu Sözleşme kapsamında 2018-2019 yıllarını kapsayan maaş artışı ve ücretlere yapılacak zamlara ilişkin olarak, “İlgili yılların altı aylık dönemleri için yapılan maaş/ücret artışının aynı dönemdeki enflasyon oranının altında kalması halinde takip eden altı aylık dönem için yapılacak artışa aradaki fark kadar enflasyon zammının yansıtılacağı” hükmüne yer verilmişti.

2019 Ocak-Haziran enflasyonu yüzde 5,1 olarak gerçekleşmiştir. 2019 ilk altı aylık maaş artışının yüzde 4 olduğu göz önüne alındığında yüzde 1,01’lik bir enflasyon farkının maaş artışına ilave edilmesi zarureti doğmuştur.

Bu bağlamda 2019 yılı ikinci altı aylık dönem Temmuz maaş ve ücretlerde sözleşme artış oranı yüzde 5 olup 1,01 enflasyon farkı ile toplamda memurumuzun eline geçecek zam miktarı 6,01 olarak gerçekleşmiştir.

Özellikle 2019 Ocak ayı 1603 liralık asgari ücrete yapılan 417 liralık işçi aylığı artışı karşısında ortalama 3 bin 500 liralık memur maaşına yapılan 137 liralık zammın vicdanlarda karşılık bulması imkansızdır.

İşçimize yapılan yüzde 26 zam elbette hepimizi sevindirmiştir. Lakin işçi maaşına ilave edilen bu zam karşısında memura verilen Ocak-Haziran dönemi yüzde 4; Temmuz-Aralık dönemi yüzde 5’lik artış vicdanları yaralamıştır.

1 Ağustos’ta 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına oturulduğunda maaş ve ücretlerin enflasyon farkına mahkum edilmeden ülkenin artan refah payı da dikkate alınarak gerçekleşmesi ümidimizdir.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor