DiniErkDiniErkMüslümanların kutsal mekanı Mekke'de, hac hazırlıkları başladı. Kabe'nin örtüsü 3 metre yukarı çekildi, beyaz ihram örtüsü Kabe'ye giydirildi.

Müslümanların hac ve umre ibadetlerini ifa ettiği mukaddes topraklar olan Mekke'de, Kabe'nin örtüsünün 3 metre yukarıya doğru çekildiği ve Kabe'ye ihram giydirildiği belirtildi.
Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, hac mevsimine girilmesiyle, Kabe'nin örtüsünün 3 metre yukarıya doğru çekildiği ve yerine 2 metrelik beyaz ihram örtüsünün atıldığı belirtildi.

İki Kutsal Caminin Genel Başkanlığı Başkanı Ahmed bin Muhammed Al-Mansouri, 50 teknisyene ve uzmanların yıllık süreci denetlediğini söyledi.

Bazı hacı adaylarının Kabe'nin örtüsünü kesmek istedikleri ya da dokunarak yıprattıkları için böyle bir önlem alındığı, bu nedenle Hac sırasında siyah kumaşın yükseltilip beyaz tekstille değiştirildiğini söyledi.

Al-Mansouri, orijinal Kabe'nin örtüsünü Hac sezonu sona erdikten sonra tekrar örtüleceğini söyledi.

Kabe-i Muazzama'da her yıl Hac mevsimi döneminde Kabe'nin örtüsünün bir kısmı yukarı doğru çekilerek, yerine beyaz ihram örtüsü örtülüyor.


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor