Kurbanlıklarda Fiyat Artışı Yok - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

3 Temmuz 2019 Çarşamba

Kurbanlıklarda Fiyat Artışı YokKurban'da bu yıl 2018'in fiyatları uygulanacak

Geçen yıl ortalama 1.000 liraya satılan kurbanlıklar, artan maliyetlere rağmen ithalat etkisiyle bu yıl da yine aynı fiyatlarla pazara çıkacak. Kurbanlıklardan yaklaşık 12 milyar liralık satış hedefleniyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçen yıl 850 TL'den sattığı kurbanların fiyatını bu yıl için yurt içinde 890 lira olarak açıklamıştı..

Serbest piyasada ise kurban kesmek isteyen vatandaşın cebinden artan maliyetlere rağmen canlı hayvan ithalatının etkisiyle geçen yılla neredeyse aynı rakam, yani 1.000 lira çıkacak.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Sabah'tan Pınar Çelik'e yaptığı açıklamada, et üretiminde hammaddeden elektriğe bütün kalemler zamlanmasına rağmen, yapılan görüşmeler ışığında vatandaşın cebinden geçen yılki gibi ortalama 1.000 liranın çıkacağını söyledi.

Tunç, Diyanet'in geçen yıl 850 lira olan yurtiçi kurban kesim bedelini bu yıl 890 lira, 625 lira olan yurtdışı bedeli ise 725 lira olarak açıkladığını belirterek, "Yurtdışı kurban kesim bedellerinde yüzde 16 artış var. Ancak yurtiçinde bu artış yüzde 5. Yerli üretici zorlanacak" dedi.

MARKETTEN KURBAN KOLİSİ ALANA TAKSİT İMKANI

HER yıl vatandaşın evine hazır kesilmiş hisseli kurban paketi hizmeti veren Türkiye'nin neredeyse her ilinde hizmet veren zincir marketler, bu hafta içinde hisseli kurban paketlerinin satış fiyatını açıklayacak.

Geçen yıl 1.190-1.225 lira arasında değişen koli fiyatlarının bu yıl 1.225- 1.300 lira arasında olması planlanıyor. Küçükbaşta ise fiyatlar 1.250-1.350 lira arasında değişecek. Marketler temmuzda sipariş verenlere 'erken rezervasyon' başlığı altında fiyat avantajı sağlayacak. Kredi kartına 9 taksit ve belli kartlara indirim avantajı da sağlayacak market zincirleri, kurban kolilerine ayrıca içecek, baharat gibi promosyon ürünlerini de ekleyecek.

PINAR ÇELİK / SABAH


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex