Türk Pasaportu Dünya Sıralamasında 53. Sıraya Düştü - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

4 Temmuz 2019 Perşembe

Türk Pasaportu Dünya Sıralamasında 53. Sıraya DüştüHenley Pasaport Endeksi'ne göre, 2019 yılında dünyanın en güçlü pasaportları listesi açıklandı.

2019 Henley Pasaport Endeksi'ne göre Japonya ve Singapur pasaportları, 2019'da da dünyanın en güçlü pasaportları olurken Türk pasaportu 53. sırada yer aldı

Japonya ve Singapur'un birinciliği uzun yıllardır kimseye kaptırmayan Almanya’dan aldığı belirtilen açıklamalarda bu ülke pasaportlarıyla 189 ülkeye vizesiz girilebildiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile vizesiz olarak 110, vizeli olarak 116 ülkeye giriş yapılabildiği belirtilen sıralamada, vizesiz sadece 25 ülkeye girebilen Afganistan pasaportu ise listenin en sonunda yer alıyor.

Listenin 2. sırasında ise vizesiz 187 ülkeye seyahat edebilen Güney Kore, Finlandiya ve Almanya pasaportları buluyor.

Öte taraftan vizesiz 186 ülkeye girebilen Danimarka, İtalya ve Lüksemburg pasaportları 3. sırada yer alırken, Fransa, İtalya ve İsveç 185 ülkeyle listenin 4. sırasında bulunuyor.

Kanada merkezli danışmanlık şirketi Arton Capital’in hazırladığı ‘Küresel Pasaport Sıralaması’ (Global Passport Power Rank) 2019 Ocak sonuçlarına göre; Türkiye pasaportu 199 ülke arasında dünyanın en güçlü 39, Avrupa’da ise en güçlü 18. pasaport olarak açıklanmıştı.

Öte yandan, İngiliz danışmanlık şirketi Henley & Partners, 2016 yılında yaptığı açıklamada dünyadaki 218 ülke veya bölgenin sadece 102'sine önceden vize başvurusu yapmadan giriş imkanı sağlayan Türk pasaportunu, 51'inci sırada gösterdi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex