Üye Bulamayan HakSen, Din-Bir-Sen'le Birleşti - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

10 Temmuz 2019 Çarşamba

Üye Bulamayan HakSen, Din-Bir-Sen'le BirleştiDiyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolunda faaliyet gösteren sendikaların arasında 98 üyesi ile faaliyet göstermeye çalışan Diyanet Hak-Sen Kapandı.

123277 Diyanet Çalışanı içinde minimum üye sayısına sahip olan Diyanet iş kolundaki sendikalardan Diyanet Hak-Sen aldığı bir kararla Din-Bir-Sen ile birleşme kararı aldı.

Din-Bir-Sen'den yapılan açıklama şöyle ;

"28 Şubat sürecinde inançlı kesimi temsil etme adına ortaya çıkıp hakkın temsilcisi olmak yerine siyasete angaje olarak siyasetin vagonu haline gelen Memur Sen Konfederasyonu ile Diyanet kolunda yetkiyi elinde tutan Diyanet Sen’in bihakkın görevini yapamaması nedeniyle bu alanda pek çok sendika ortaya çıktı.

Ortaya çıkan sendikaların çokluğu dahi Diyanet Sen’in görevini yerine getiremediğinin ayrı bir delili…

Gönül isterdi ki, 28 Şubat sürecinde yaşanan acı tecrübelerle sendika;  zaman kaydı olmaksızın başarılı ya da başarısız ayrımı yapmadan - toplumdan kopan her hükümet ve belli güçlerin güdümüne girmekle işlevini yitiren her meclis dönemi- karşısında demokratik toplumun motor gücü olarak asıl görevini ihmal eden yürütme organına karanlıkta pusula olup yol göstersin.

Hükümetle adalet arasında her an bozulmaya yüz tutan ince çizgiye ayar versin…Sahip olduğu kamu gücünü liyakat, ehliyet ve adalet esasınca kaliteyi arttırma adına kullansın…

Atama makamının daha iyi bir gelecek adına emanet ettiği, destek istediği, el uzattığı sendika; bürokraside hükümetin ve milletin gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olsun da vatandaş var olan imkanları maksimum düzeyde kullansın.

Geldiğimiz noktada maalesef, yetkinin pervasızca kullanımı nedeniyle tabanın bırakın hükümete sesini duyurmasını üye olduğu sendikaya dahi sesini duyurmakta aciz kaldığı vahim bir tablo ile karşı karşıyayız.

İşte, bu duruma daha fazla seyirci kalamayacağını deklere eden Din Bir Sen ve Diyanet Hak Sen güç birliğine giderek kamunun hak aramada yetkili adresi olma yolunda büyük bir adım attı.

Diyanet Hak Sen’in Din Bir Sen’e katılımı şeklinde gerçekleşen birleşmede sendikalar kanunu çerçevesinde inanca saygı üstünlüğünde dürüst, ilkeli, bir sendikacılık anlayışıyla yola devam kararı alındı.

Din Bir Sen Başkanı Yusuf Özdemir bu katılımın tüm üyeler adına hayırlı olmasını dile getirirken “Sahip olduğu tüm güç ve imkanlara rağmen güven kaybeden yetkili sendikaların karşısında fahri, sözleşmeli ve kadrolu pozisyonda kamuda çalışan tüm personeli ve üye oldukları sendikaları bu hizmet yarışına katılımla destek olmaya” çağırdı.

Gücün sözüne değil sözün gücüne inanan Diyanet Hak Sen, aynı anlayışta olduğuna inandığı Din Bir Sen’e iltihak ederek bu hayırlı yarışta sözün gücünü arttırma adına katılımla en güçlü “birlik” mesajını vermiş oldu."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex