Vehhabi Din Anlayışını Ülkelerine Sokmuyorlar - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

8 Temmuz 2019 Pazartesi

Vehhabi Din Anlayışını Ülkelerine SokmuyorlarSri Lanka, ülkedeki son bombalama olaylarının ardından Suudi Arabistan destekli Vahabiyet düşüncesinin bu ülkede yayılmasını engelleme niyetindedir.

Reuters edinilen bilgiye göre, bazı Sri Lankalı Budist politikacıların ve rahiplerin eleştirilerini takiben, bu ülke yetkilileri Vahabiyet düşüncesinin yayılmasını önlemeyi amaçlamaktadır.

Sri Lanka'daki birkaç kilise ve otele yapılan son terörist saldırılardan sonra bu ülke polisi birkaç Vahabi alimi tutuklayarak Suudi destekli bir okulu kapatma niyetindedir.

Hükümet ayrıca Suudi ailesi, dahil olmak üzere bu ülkedeki camii ve İslam merkezlerine mali yardımları izlediğini söylüyor.

Sri Lanka kabinesi Müslüman başkanı Kebir Haşim  Müslümanların dini ve kültürel işleriyle ilgili bakanlığın dışardan gelen yabancı yardımları denetlemesi gerektiğini ifade etti.

Bir Sri Lankalı yetkili Reuters'e verdiği demeçte, Suudi diplomatların ülkenin cumhurbaşkanı Miterapala Sirizena ile görüşmesinin eleştirilmesinden  duydukları memnuniyetsizliği ifade ettiler.

IŞİD gibi aşırılıkçı gruplar Sri Lanka'daki intihar operasyonlarının sorumluluğunu üstlendi. Selefi aşırılık yanlılarının bakış açısına göre, Vahabizm onun ana kollarından birini takip eder.

21 Nisan'da 9 Sri Lankalı ülkedeki birçok kiliseye ve otele karşı intihar saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda 250 kişi hayatını kaybetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir

Siteniz Anında İndexlensin

Siteniz Anında İndexlensin
Anında İndex