Suudi Medyası "Türkler Borçlanarak Hacca Geliyor" - DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Son Haberler

DiniErk Haber - Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Sesi

Din ve Diyanet Dünyasının Özgür Haber Sitesi

Post Top Ad

13 Ağustos 2019 Salı

Suudi Medyası "Türkler Borçlanarak Hacca Geliyor"Bu yıl 80 bin Türk vatandaşının hac ibadetini yapmak için Suudi Arabistan'a geldiğini belirten Suudi medyası, Türklerin borçlanarak hacca geldiğini ve 12 bin kişinin haccı iptal etmek zorunda kaldığını duyurdu.

Türklerin Hac ibadeti için fedakarlıklarını asla yitirmediğini belirten ArabNews'in haberine göre Türkler hac ibadetini yapmak için zorlandığını ve çoğunun borç alarak hac yapmak zorunda kaldığını iddia ederek Türk lirasının dolar karşısında %30 değer kaybettiğini belirtti.

Arabnews yaptığı haberde şunları yazdı.

"Geçtiğimiz yıl Ankara ile Riyad arasında imzalanan bir protokolü takiben yaklaşık 80.000 Türk'ün Hac yapma hakkı var.

ncak, mevcut yerlerin sayısına rağmen, Türkiye'deki ekonomik sıkıntı, hac açısından fakir kökenli Müslümanlar için daha zorlayıcı hale gelmiştir..

Türk lirası, ülkedeki ekonomik ve jeopolitik kargaşaya bağlı olarak geçen yıl dolara karşı değerinin yüzde 30'unu kaybetti.

Arab News tarafından görüşülen birçok kişi, bazen köyde sığır satarak veya borçlarını alarak Hac görevlerini yerine getirmek için fedakarlık yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

“Mekke ve Medine'ye gidebilmek için çok heyecanlıyım. Bu fırsatı 10 yıldır bekledim ”

Rize kentinden bir ev hanımı olan Nurcan Kaya ekonomik krizden etkilendiğini ve hac için para biriktirmek için mücadele ettiğini söyledi.

Kaya gazeteye verdiği açıklamada “Para ödünç almak zorunda kaldık çünkü asgari ücret alıyoruz. Ama sonunda hayalimi gerçekleştireceğim. Tüm Müslümanlar için dua edeceğim ”dedi.

HÜRSAD "12 BİN KİŞİ HACCINI İPTAL ETTİ"

Hac ve Umre Seyahat Acenteleri Birliği (HURSAD) Muharrem Guldemir, de hac yapmayan Türklerde ekonomik zorlukların etkili olduğunu söyledi.

“Son iki yıldır birçok insan hacı olma planlarını bıraktı. Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesi ile birlikte harcamalar düştü ”dedi.

HÜRSAD’a göre, yaklaşık 12 bin hacı bu yıl maddi sıkıntı nedeniyle hac planlarını iptal etmek zorunda kaldı

Guldemir, “Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, hac iptallerini önlemek için ikinci ay taksit gecikmesini bir ay daha uzattı” dedi.

DiniErk Haber / Özel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilir