DiniErkİstanbul'un Beyoğlu Azapkapı semtinde bulunan, tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi içinde bulunan camii, ticari kaygılar sonunda çirkin bir görünüme döndürüldü.

İstanbul Beyoğlu Müftülüğünün sorumluluk alanında bulunan caminin alt kısmında açılan lokantanın  afişleri bir yana her biri tarihi değer taşıyan taşlarla örülü cephesine de ışıklı tabela yerleştirildi.

Caminin tarihi ve manevi ruhunu zedeleyen görünümü bir yana lokantanın tanıtımında Mimar Sinan'ın, banisi Sokullu Paşa'nın ve cami adının kullanılması da ayrıca tepki topladı.

Tarihi caminin ticari amaçla kullanıldığının resmi

Tarihi esere zarar verme tehlikesinin yanı sıra görüntü kirliliği de oluşturan bu durum duyarlı vatandaşların tepkisini çekerken, "caminin turizme açılması gereken yerlerinin ticari amaçla kullanılması Mimar Sinan'ın kemiklerini sızlatır, cami banisi Sokullu mehmet Paşa'nın kemiklerini sızlatır "dedirtti.

Cami müştemilatı saygı gerektirir . Buraya yemek amaçlı gelecek kişilerin bir cami içerisinde olduklarını fark edeceğine kimse ihtimal vermiyor

Mimar Sinan Eseri

İstanbul Beyoğlu ilçesinin Unkapanı mevkiinde Unkapanı köprüsünün Beyoğlu ilçesi ayağının hemen sağ tarafında yer almaktadır. Yapı Mimar Sinan tarafından 1578 yılında Sokullu Mehmet Paşa adına yapılan eserlerden biridir. Plan şeması Selimiye Camiine benzeyen yapının Minaresi yapıdan ayrı olarak Camiinin sol bölümünde yapılmıştır. Bunun sebebi ise yapının denize çok yakın yapılmasıdır. Camiinin avlusu yoktur. Giriş kapısı galata köprüsüne bakan yapının daha önce bir Külliye olduğu ve avlusunda bir mescit ve ikide çeşme olduğu bilinmektedir.  1807 yılında meydana gelen yangın sonrasında yapının kısmen zarar görmesi sebebiyle onarım geçirmiştir.  1. Dünya savaşı ve Balkan savaşları zamanında Camiinin onarımı durdurulmuştur. Uzun yıllar kullanılmayan Azap Kapı Sokullu Mehmet Paşa Camii 1938 yılında başlatılan ve 1941 yılında tamamlanan Restorasyon sonrasında tekrar ibadete açılmıştır. Yapı 2011 yılında tekrar bir Restorasyona girmiştir.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor