DiniErk
Diyanet İşleri Başkanlığı yaz ya da kiş dönemi süresince kuran kursları tarafından yapılan gezilerde uygulanması gereken koşulları il ve ilçe müftülüklerine gönderdi. Gerekli koşulları sağlayamayanların gezileri yapamayacağı dile getirildi.

İşte gezilerden önce uyulması dikkat edilecek kurallar ve tedarik edilmesi gereken belgeler başlığı altında Kur'an Kursu sorumlularına verilen uyarıda en ilgi çeken belge tur ötobüs şöföründe olması gereken “PSİKO TEKNİK SÜRÜCÜ BELGESİ”

İŞTE KURAN KURSLARINDA YAPILACAK GEZİLERDE İSTENİLEN EVRAKLAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

A-) Kurs Gezisi İçin Gerekli Belgeler;

a) GEZİ PLANI : Eksiksiz olarak doldurulacak, yönetici tarafından imzalanacaktır.

b) GEZİYE KATILACAK ÖĞRENCİLERİ GÖSTERİR LİSTE: 18 Yaş altı olan ve velisinin muvafakati gerektiren öğrenciler için ilgili liste, 18 yaş üstü ve veli muvafakati gerektirmeyen öğrenciler için de ilgili liste doldurulacaktır.

c) VELİ İZİN BELGELERİ: 18 Yaş altı ve veli muvafakati gerektiren öğrenciler için Eksiksiz Doldurulacak ve Velisi tarafından imzalanacaktır. Veli izin gerektiren ve izin belgesi olmayan öğrenciler geziye katılamaz.

d) 4 – 6 YAŞ GRUBU ÇOCUKLAR: Bu grupta bulunan çocuklar için gezi düzenlemek isteyen kurslar, VELİSİ İLE BERABER geziye katılacak veya velisinin muvafakat vereceği başka bir veli olacaktır. ( Bir veli kendi Çocuğu ile beraber ancak en fazla 2 çocuğa muvafakat edebilir.)

GEZİ ULAŞIMI İÇİN TEMİN EDİLEN ARAÇ VE ŞÖFÖRLERE AİT BELGELER.

1. “İŞLETME BELGESİ”

2. “SÜRÜCÜ BELGESİ” : ( 9 saati aşan yolculuklarda 2 Şoför )

3. “MESLEKİ YETERLİK BELGESİ (SRC2)”

4. “PSİKO TEKNİK SÜRÜCÜ BELGESİ”

5. Taşıma mesafesine bakılmaksızın il sınırları içinde yapılacak geziler ile100 Km.’ye kadar olan il dışı geziler için kullanılacak araçlara ilişkin “[Y] Yetki Belgesi”, 100 Km.’yi aşan il dışı gezilerde kullanılacak araçlara ilişkin “[D2] Yetki Belgesi”nin TÜRSAB onaylı bir sureti

6. ARAÇ RUHSATI

7. “ZORUNLU MALİ SORUMLULUK (TRAFİK) SİGORTA POLİÇESİ”,

8. “KARAYOLU YOLCU TAİIMACILIĞI ZORUNLU KOLTUK FERDİ KAZA SİGORTA POLİÇESİ”

9. ARAÇ KİRA SÖZLEİMESİ: Araç, firmaya kiralanmış ise firma tarafından onaylanmış sözleşme sureti

10. Gezi planı ve T.C. kimlik numaralarının da yazıldığı liste ( yukarıda “a” ve “b” de belirtilmiştir.)

B-) Gezilerle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Konular

1- Yapılacak olan Kültürel ve Eğitsel Geziler; Kurs Yönetiminin gezinin düzenleneceği tarihten en az 10 gün önce Müftülüğe Müracaat etmesi gerekmektedir. Gezi Onayları Müftülüğün teklifi Mülki amirin onayı ile verilir. (Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitimi ve Öğretimine yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi 35. Madde)

2- Gezilerde, 40 öğrenciye kadar en az 2 öğretici görevlendirilecektir.

3- Gezide mutlaka bir idareci kafile başkanı olacaktır. (Unvanı belirtilecektir.)

4- Geziler, eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde düzenlenir.

5- Geziye gidilecek araç ve sürücü belgelerinin asılları kurs idaresi tarafından görüldükten sonra fotokopilerine tarih konulup imzalanacak.

NOT: Gezi evrakları geziden en az 10 gün önceden Müftülüğe gönderilecektir. Evraklar geziyi düzenleyen kurs yöneticileri tarafından Müftülüğe eksiksiz olarak teslim edilecektir.
Geziyi düzenleyecek kursları temin edeceği araçlarda, giden yolcu sayısı ile ferdi kaza sigortasındaki sigortalı yolcu sayısı eşit olmalıdır. Ferdi kaza sigortasında belirtilen kişi sayısı geçerli olacaktır.

Gezilerin daha emniyetli şartlarda, sağlıklı ve güven içerisinde yapılmasının sağlanması amacıyla yukarıda belirtilen hususlara özen gösterilmesini önemle rica ederim.


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor