DiniErkGirişimci kişiler Türkiye'de yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu. Mezarlık Bakımı..

Yakınları tarafından sık sık ziyaret edilemediği için bakımsız kalan kabirlere, her ay ya da isteğe göre özel günlerde çiçeklerle süsleme yaparak, mezar bakım hizmeti verenlerin sayısı giderek arttığı gibi bu yönde yeni şirketler oluşmaya başladı.

Müşterilerinin ölen yakınlarının mezarında, sevgililer günü, anneler günü, doğum günü, evlilik ve vefat yıl dönümü, bayram, kandil gecesi gibi özel günlerde bakım yapan şirketler talebe göre kabre vefat edenin tuttuğu takımın renginden, sevdiği çiçeklerden, beğendiği eşya veya oyuncağından oluşan düzenleme dahi yapmaktadır.

Hemen hemen her şehirde faaliyete başlayan şirketlerin ölen yakınlarının mezarlarına gerekli olan ilgiyi göstermeye vakti olmayanların can kurtaranları oldu.

Yurt dışında ya da farklı şehirde yaşadığı için kaybettiği yakınının mezarını sık ziyaret edemeyenler ya da kabre geldiğinde mezarın güzel görünmesini isteyenlerin isteklerine cevap veren mezar bakımcıları yeni bir sektörün doğmasına neden oldukları gibi, talepleri de giderek artmaktadır.

Mezar bakımında kabirdeki gereksiz otların temizlenmesi, mevsime göre çiçek dikilmesi,
isteğe göre her hafta bakım, çevre düzenlemesinin yapıldığı mezarlık bakım işinde ayrıca müşterilere yapılan faaliyetlerin fotoğrafları ya da video görüntüleri de düzenli olarak gönderilmektedir. İsteyen müşterilerin adına da mezarlıkta Kur'an-ı kerim okuma görevini dahi yerine getirenler bulunmaktadır.

Bazı firmaların kredi kartına taksit ya da önce yaptır sonra öde seçenekleri de sektörün ilgi çeken ödeme şekilleri olarak görülmektedir.

MEZAR BAKIM FİYATLARI

Bazı şirketlerin il içi hizmetleri olduğu gibi Türkiye geneli hizmetlerinin de olduğu sektör fiyatları istenilen hizmete göre de değişiklikler göstermektedir.

Mezar bakımcıları mezar bakım ücretlerini müşterilerine farklı kategorilerde sunmaktadır.

Standart paket, Sürekli Yıllık Bakım, Özel Günler Bakımı ya da Tek Seferlik, Aylık, Yıllık bakım paketleri

Standart mezar bakımı paketinde yılda iki defa olmak üzere yazın yazlık çiçek, kışın da kışlık çiçek dikimi. ücretsiz çiçek yenileme. Toprağının taranıp, temizlenmesi, yabani bitkilerin sökülmesi, haftada bir gün sulama, taşının, sulukların temizlenmesi. Mezar bakımı yapıldığını belirten telefon mesajı ile müşteriye bildirim yapılması.

Özel günler için farklı türde çiçeklerle mezarın düzenlemesi , günün önemine göre farklı çiçeklerle süslenmesi, toprağının temizlenmesi, yabani bitkilerin sökülmesi, sulama, özel taşlarla süslenmesi, sulukların temizlenmesi sonrasında fotoğraflı bildirim

Bayram paketinde ise mevsime uygun çiçek dikimi ile haftalık bakım hizmetini kapsıyor

Özel mezar bakım paketinde ise standarttan farklı olarak yılda dört defa mevsime göre çiçeklendirme. Saksı çiçekleri dikimi yer alıyor. Bakım, düzenleme, bilgilendirme hizmeti

Ücretler

Tek seferlik 350 - 500 TL
Aylık bakım - 500 - 1000 TL
Yıllık bakım - 2500 - 4000 TL

İlk çiçeklendirme ve işçilik 100 liradan istenilen tercihlere göre artıyor
Sürekli yıllık bakımı 600 lira ila  istenilen tercihlere göre 4000 TL arasında
Özel paketin ücreti ise ilk çiçeklendirmede 200 lira, sonrasında yıllık bakım paketi  istenilen tercihlere göre 1200 liraya kadar çıkmaktadır

Bu arada mezarlık boyutları da istenilen seçeneklerde fiyatı artıran nedenler
Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor