DiniErkPeygamber Efendimiz'in (sav) müjdesine nail olmak amacıyla İstanbul'un fethine katılan ve bu uğurda şehit olan sahabelerden bazılarının ziyarete kapalı olmasına tepkiler çoğalıyor


İstanbul Eyüp Sultan Ayvansaray semtinde bulunan ve peygamberimizin süt kardeşinin de kabrinin yer aldığı sur dibindeki Toklu İbrahim haziresindeki türbe restorasyonun tamamlanmasına rağmen ziyarete kapalı tutulmaktadır.


Ayvansaray'da, Tokludede Sokağı bitiminde surlar arasında bulunan Toklu Dede Haziresi'ndeki peygamber efendimizin (sav) süt kardeşi Hz. Ebu Şeybe el-Hudri'yle birlikte bulunan diğer kabirlerin restorasyonu üç yıl sürmüş, beş ay önce biten restorasyon sonrası da surlarda çöküntü oluyor iddiasıyla birlikte türbe halen ziyarete kapalı tutulmaktadır.


Yakın ya da uzaktan gelerek başta Hz. Ebu Şeybe el-Hudri olmak üzere sahabelerden Hamdullah el-Ensârî (r.a.) ve Abdullah el-Ensârî (r.a.) hazretleriyle birlikte Toklu Dede haziresini ziyaret etmek isteyenler kapıların kilitli olduğunu görünce tepkilerini dile getirmektedir.

Toklu Dede Haziresinde Kimler Var


Ebû Şeybe el-Hudrî Türbesi türbedârı ve fetih Gâzilerinden Şeyh Toklu İbrâhîm Dede, Tokatlı Hoca Mustafâ Efendi, Şeyhü’l-islâm Sıdkî-zâde Hâcı Ahmed Reşid Efendi, Kefeli Mehmed Efendi, Ayvansaraylı İsmail Efendi, Hattat Mustafa Efendi gibi birçok meşhur zâtın kabirleri bulunmaktadır.Haber : Erol Kara / DiniErkHaber / Özel

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor