DiniErkSuudi Arabistan dinlerine bakmadan herkes için ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin uyması gereken kuralları belirlerken, bir kadının turist olarak ülkeye tek başına girebileceğinin de önünü açtı.

İçişleri Bakanı Prens Abdul Aziz bin Saud bin Naif turistlerin uyması gereken 19 eylemin  suç oluşturacağını ve yapanın cezalandırılabildiği kuralları onayladı.

Bakanlar Kurulu kararı, 49 ülkeden tatilcilerin Suudi Arabistan'ı ziyaret etmelerini sağlayan vize rejiminin başlatılması sonrasında açıklandı.

Hac mevsimi dışında kadınlara tek başına seyahat etme, otelde kalma imkanı da tanımaya başlayan Arabistan'ı Gezecek Olanların Uyacağı Kurallardan bazıları
 • Suudi Arabistan'da alkol satışı, alımı ve tüketimi ile ülkeye alkol veya uyuşturucu getirilmesi yasaktır.
 • Erkekler ve kadınlar mütevazı giyinmeli
 • Halka karşı nefret, ırkçılık, ayrımcılık ve uygunsuz davranışlardan ve bu tür gösterilerden kaçınılmalı 
 • Cinsel nitelikteki davranışları içeren uygunsuz davranışlardan uzak durulmalı
 • Saygısız bir dil ya da jest kullanmaktan kaçınmalı
 • Kadınlar kamusal alanda omuzlarını ve dizlerini örtmek zorunda olup mütevazı giysiler seçmekte özgürdürler.
 • Ayrımcılık, ırkçılık, porno veya uyuşturucu kullanımını destekleyen dil, resim veya sembollerin içerdiği kıyafetlerin giyilmesi
 • Çöp atma, tükürme, hizmet alma sırasında sırayı bozma, halka açık bir yere erişimin önündeki engellerin üzerinden geçme
 • İnsanların fotoğraf ve videolarını izinsiz çekme, trafik kazaları, suçlar ve benzeri olayların fotoğraflarını veya videolarını çekmek
 • Namaz vakitlerinde müzik çalma, yüksek sesli müzik dinleme
 • Yaşlılara ve özel ihtiyaçları olanlara geleneksel olarak dikkat ve saygı duyma zorunluluğu
 • Toplu taşıma araçlarında veya duvarlarda yazı yazmak veya çizim yapmak 
 • Halka açık yerlerde ateş yakma; halka açık bir yerde, sözlü veya fiziksel olarak herhangi birine zarar vermek veya korkutmak; ve birisine lazer ışınları gibi zararlı ışıkları yönlendirmek.

Uygun olmayan ve kuralları bozanlara uygulanacak cezaların parasal karşılığı olarak da SR50 (75 TL) ile SR6,000 (9.000TL)  arasında olduğu belirtildi.

Tek bir ihlalde birden fazla suçlu olması durumunda, belirtilen ceza her ihlalciye ayrı olarak uygulanacaktır. Ceza alan herkesin İhtisas Mahkemesinde (Şikayet Kurulu) Kamu Temyiz Devresi'nden önce şikayette bulunma hakkı olacağı da yapılan açıklama arasında idi.

Suudi polisinin suçları izleme ve empoze etme sorumluluğunu tamamen üstlendiğini belirten bir hükümet yetkilisi basın açıklamasında, “Düzenlemeler ve para cezaları, Krallıktaki ziyaretçilerin ve turistlerin kamu davranışlarıyla ilgili yasaların farkında olmalarını sağlamayı amaçlıyor” dedi.

Kamusal alanlar olarak, halka açık yerler, piyasalar, ticari kompleksler, oteller, restoranlar, kafeler, müzeler, tiyatrolar, sinemalar, stadyumlar, tiyatrolar, tıbbi ve eğitim tesisleri gibi ödemeler karşılığında girilen sergiler, parklar, bahçeler, kulüpler, yollar, yürüyüş yolları, plajlar ve çeşitli ulaşım araçları sayıldı

Yeni vize uygulamasıyla 49 ülkeden turistlere kapılarını açan Suudi Arabistan, şu ana kadar sadece hac ibadeti ve iş için ziyaret edilebiliyordu.

Çoğunluğunu çölün oluşturduğu ülkede bakir ormanlık alan ve koyların yanı sıra UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinden 5 tarihi alan da bulunuyor.

Turist vizesi, 90 günü geçmemek kaydıyla her dinden ve milletten turiste verilecek.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor